Karibik

Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2

Na divokém ostrově Dominika se zastavil čas v dobách Kryštofa Kolumba, který ostrov objevil. Bylo to v neděli roku 1493 a právě podle latinského slova „dominica“, znamenající neděle, byl ostrov pojmenován.

Východní pobřeží se zpěněnými vlnami
Východní pobřeží se zpěněnými vlnami
Sari-Sari
Sari-Sari
Východní pobřeží je typické svým otevřeným mořem s divoce bijícími vlnami, kde bohužel není moc příležitostí ke koupání, zato tady ale najdete množství romantických zákoutí a vodopádů. Nejnavštěvovanějšími vodopády jsou Boli Falls nebo Sari-Sari Falls. I tady se dá pod vodopády koupat v příjemně teplé vodě.

Nad národním Idylický Emerald Pool
Idylický Emerald Pool
parkem Morne Trois Pitons National Park se nachází další vodopád a to Emerald Pool. Toto místo už je značně zkomercializované, takže po příjemné 10ti minutové procházce po upravené pěšince může 12ti metrový vodopád, který idylicky padá do průzračného jezírka, navštívit prakticky každý. Nevýhodou je, že se tu nesmí koupat.

Kakovník s plody kakaa
Kakovník s plody kakaa
Přibližně uprostřed západního pobřeží vtéká do moře nejdelší řeka Dominiky, Layou River. Řeka protéká krásným, hlubokým, hnědočerveným kaňonem, podél jehož břehů rostou kokosové ořechy, bambus, banány, kakaovníky či chlebovníky.

Druhé největší město Dominiky, Portsmouth, leží na západním pobřeží v Zátoce prince Ruperta. Kolumbus tu přistál při své výpravě do Nového Světa v roce 1504. Zátoka je ideálním místem na šnorchlování a potápění kolem hromady starých lodních Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2vraků. Město Portsmouth je známé hlavně ve Spojených státech, protože je tu nejlacinější univerzita USA. Takže pokud nemají američtí rodiče např. na studium medicíny pro své děti, pošlou je Pohled k nejvyšší hoře Morne Diablotin
Pohled k nejvyšší hoře Morne Diablotin
studovat do karibského ráje a ještě za pár dolarů. Škoda, že i my nemáme nějakou univerzitu v Karibiku.

Za Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2prohlídku stojí Cabrits National Park na přilehlém malebném poloostrově. Místo je známé díky pevnosti Fort Shirley, která byla v dobách své slávy svědkem bitev mezi Angličany a francouzským námořnictvem. Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2V polovině 19. století byla pevnost opuštěna a postupně zchátrala, takže dnes se z hustého pralesa nad přístavem vynořují smutné polorozpadlé kamenné zdi a zrezivělá děla. V zákoutích pevnosti lze mezi bujnou vegetací pozorovat kraby-poustevníky, šneky, ještěrky a hady. Krátké treky vás povedou ke dvěma vulkanickým vrcholkům, odkud je nádherný výhled na město Portsmouth a okolní ostrovy Guadeloupe, Marie-Galante a Iles des Saintes.

Neprostupná klenba vegetace Indian River
Neprostupná klenba vegetace Indian River
Za vidění hodnou atrakci v Portsmouthu je plavba lodí po řeceDominika – poslední ráj Karibiku - díl 2 Indian River do svěží zeleně pralesa v parku Northern Forest Reserve. Pobřežní palmy pomalu ustupují neprostupné klenbě zelené vegetace a z vody se vynořují spleti kořenů mangrovníků, které se skoro chystají člověka vtáhnout a už nikdy nepustit. V křišťálové vodě kolem lodi se prohánějí hejna ryb a mezi kořeny pobíhají krabi. Šumění vody je doplňováno charakteristickými zvuky pralesa s kvákáním žab, cvrkotem brouků, pískání ptáků a papoušků, šustění ještěrek a hadů (viz video Noční zvuky Dominiky). Teď už chybí snad jen lidožrouti. Morne Diablotin z východu
Morne Diablotin z východu
Na tuto příjemnou tropickou směs karibských zvuků, divokých barev a vůni vlhka a tlejícího listí určitě jen tak nezapomenete. Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2Výlet po Indian River končí u dřevěné chýše, kde prý Kolumba okouzlila krásná dcera místního náčelníka. V samém srdci Northern Forest Reserve se vypíná do výšky 1447 metrů nejvyšší hora Dominiky Morne Diablotin.

Papoušek amazoňan královský, na Dominice zvaný Sisserou, latinsky Amazona imperialis, je národním symbolem Dominiky a spatřit ho můžete právě v Northern Forest Reserve. Má tmavě purpurovou náprsenku a břicho a zbytek těla jasně zelený. Dorůstá velikosti skoro 50 cm. V pralese můžete pozorovat také papouška amazoňana dominikánského (Amazona arausiaca) a Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2spolu s ním dalších 160 druhů ptáků. Zvířátko aguti je podobné našemu morčeti
Zvířátko aguti je podobné našemu morčeti
Největší žábou ostrova je hvízdalka Leptodactylus fallax (podobný našemu skokanu), která je zároveň servírována jako národní jídlo Dominiky pod názvem „mountain chicken“. Domorodci ale tvrdí, že toto jídlo bylo vymyšleno pro turisty, protože oni žáby moc nejedí a dají spíš už zmiňované skutečné kuře.

Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2Pokud budete při svých výletech potichu a zároveň Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2pozorně sledovat okolí, můžete vidět v horách aguti - Indiány zvané psi z hor, hady, hroznýše, šneky, pestrobarevné motýly, obrovské leguány či obdivovat vzácné orchideje, které si jen tak rostou podél silnice (nejvíce orchidejí najdete podél jihovýchodního pobřeží).

Nádherné pláže na severu u Calibishie
Nádherné pláže na severu u Calibishie
Na ostrově Dominika najdete sice pláže, ale jejich kvalita velmi zaostává za zlatým standardem. Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2Většina pláží nabízí černý vulkanický písek, pouze na severním pobřeží kolem Calibishie je pár pláží se žlutým pískem, které jsou ideální ke koupání, šnorchlování a surfingu. Zdejší mělké, průzračné, tyrkysové moře přiláká k lovu občas i pelikány.

Zajímavým výletem na severním pobřeží je asi hodinový trek přes banánové plantáže k Chauiere pool přímo vybízí ke koupání
Chauiere pool přímo vybízí ke koupání
Chauiere pool uprostřed nedotčeného deštného pralesa. Pod vodopádem se lze vykoupat i na Adama, protože sem opravdu lidská noha prakticky nezavítá.

A pár rad na závěr:

Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2- Jezdí se vlevo! (Dominika byla anglickou kolonií). Silnice jsou ve velmi špatném stavu, takže nepočítejte s tím, že pojedete více než 50 km/hod., zvlášť pak v nitru ostrova. K řízení potřebujete náš řidičský průkaz, na jehož základě vám bude za poplatek vystaven místní „řidičák“.

Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2- Při výletech nezapomeňte na dostatečné (opravdu dostatečné) množství vody, protože při trecích deštným pralesem v horách se budete dost výrazně Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2potit (pokud se chcete připravit, doporučujeme dvouhodinové cvičení v prádelně) a stánky s občerstvením tu opravdu nenajdete. Dominičané sice tvrdí, že se voda dá pít z řek, ale to jsme nevyzkoušeli, takže nemůžeme soudit.

- Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2Na Dominiku lze doletět letadlem, bohužel sem ale nelétají žádné přímé mezinárodní linky. Nicméně z okolních, více navštěvovaných ostrovů, jako je třeba Barbados, Martinik, Antigua nebo St. Lucia sem Květ banánovníku se vaří jako naše zelí
Květ banánovníku se vaří jako naše zelí
denně létají spoje. Další možností, jak tento ostrov poznat, je okružní plavba po Karibském moři. Loď na Dominice zakotví ráno, malé minibusy turisty rozvezou k zajímavým místům a večer loď odplouvá k dalšímu z ostrovů Karibského moře.

- Východokaribské dolary
Východokaribské dolary
Měnou na Dominice je východokaribský dolar. (1 = cca 0,4 USD). Platit lze i americkými dolary, na platební karty prakticky zapomeňte.

- Na Dominiku Češi potřebují vízum, které se platí na místě po přistání.

- Na ostrov lze zavítat v podstatě kdykoliv, měsíci nejvyšší sezony jsou leden a únor. V období mezi zářím a prosincem lze očekávat hurikány a časté průtrže Dominika – poslední ráj Karibiku - díl 2mračen.

Noční zvuky Dominiky video
Noční zvuky Dominiky

Editor: Janinka
Vytvořeno: 08.05.2006 12:39
Poslední změna: 25.10.2009 08:34

RSS

Hodnocení: 4.95 (39x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz