Kultura

V pražské zoologické zahradě se líhnou draci

První z mláďat světově unikátní šesté snůšky samice varana komodského Aranky se vylíhlo dnes v 7:29 hodin. Líhnutí dalších varanů se očekává v následujících 48 hodinách.

Mládě varana komodského -ilustrační foto (Autor: Archiv Zoo Praha)
Autor: Archiv Zoo Praha
Mládě varana komodského -ilustrační foto
První mládě z rekordní šesté snůšky samice varana komodského Aranky je na světě. Dráček skořápku proříznul v neděli večer, vejce opustil v úterý 31. července 2012 v 7:29 ráno. Nad líhní jsou umístěné kamery. Návštěvníci díky nim mohou přihlížet události, která je v zoologických zahradách naprosto výjimečná. Sedm zbývajících vajec lze stále pozorovat v internetovém přenosu na webu Zoo Praha a na Facebooku Zoo Praha.

Mládě varana komodského při líhnutí (Autor: Petr Velenský)
Autor: Petr Velenský
Mládě varana komodského při líhnutí
Po naříznutí skořápky vaječným zubem zbývá do vylíhnutí obvykle kolem 24 hodin. První mládě z Arančiny šesté snůšky to zcela potvrzuje. Kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský k tomu uvádí: "Po porušení skořápky mládě přeorganizovává systém dýchání, odpojuje vlášečnice, kterými dýchalo přes skořápku vejce, a pupeční šňůru a zatahuje žloutkový vak. Tento proces může trvat mnoho hodin. Samotné opuštění vejce je pak otázkou vteřin."

V pražské zoologické zahradě se líhnou draciAranka se v době, kdy mohlo k oplození dojít, setkávala se samcem Leonardem. Zda je otcem mláďat on, nebo zda Aranka opět využila možnosti partenogenetického rozmnožení, prokáží až genetické testy.

Mládě varana komodského na ostrově Rinca (Autor: Janinka People.cz)
Autor: Janinka People.cz
Mládě varana komodského na ostrově Rinca
Varana komodského se v Zoo Praha podařilo poprvé rozmnožit v roce 2007. Od té doby Aranka snášela ještě šestkrát. Nikde jinde na světě s výjimkou Indonésie se přitom jediná samice nerozmnožila více než třikrát. Zoo Praha je tedy světovou varaní velmocí. Pokud se v pořádku vylíhne všech osm vajec, vyrovná Aranka rekord samice ze Zoo Washington, která v 90. letech přivedla na svět 45 mláďat.

Dospělý varan na ostrově Komodo (Autor: Janinka People.cz)
Autor: Janinka People.cz
Dospělý varan na ostrově Komodo
Varan komodský (Varanus komodoensis) je největším ještěrem a největším jedovatým živočichem světa. Dorůstá do délky až tří metrů a může vážit až 100 kilogramů. Jde o jediného ještěřího predátora, který loví velkou kořist jako jeleny či prasata a je schopný ulovit i člověka. Může se rozmnožovat partenogeneticky. Žije na ostrově Komodo a několika přilehlých ostrovech v Indonésii, a to v počtu přibližně 5000 posledních jedinců. Indonésie ho do okolních zemí vyváží pouze vzácně a jen jako oficiální státní dar.

Do ochrany varanů komodských se můžete zapojit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS VARANFLORES na telefonní číslo 87 777. Přispějete tak 27 Kč na podporu strážců na ostrově Flores.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 30.07.2012 11:02
Poslední změna: 31.07.2012 11:15

RSS

Hodnocení: 5.00 (1x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz