Osobní deníček

Křtiny želv z vinotéky v pražské zoo

Osm novoročních želv pardálích z pražské zoologické zahrady dostane jména vín slavných značek, protože kmotrem želv bude someliér.

Mládě želvy pardálí
Mládě želvy pardálí
V sobotu 4. února 2012 ve 13:30 hodin pokřtí someliér Jiří Kačerovský osm malých želv pardálích, které se narodily v Zoo Praha v noci na 1. ledna a staly se tak prvními mláďaty roku 2012. Křtiny se uskuteční v Pavilonu velkých želv.

Odchovat kapské želvy pardálí se dlouho nedařilo, protože nebyl dobře prozkoumaný způsob jejich rozmnožování. Křtiny želv z vinotéky v pražské zooChovatelé v Zoo Praha jako první na světě zjistili, že aby byl odchov úspěšný, vejce musí být delší dobu ochlazená až k teplotám 10 – 15 °C. Takové prostředí nebylo snadné nalézt, nakonec se chovatelé rozhodli využít chladicí box, určený na uložení vín, tedy vinotéku.

"Nakladená želví vejce jsme třetí den umístili do malé vinotéky a při 13 °C a 75% vlhkosti je tam nechali plných 126 dní. Až poté jsme je přenesli do líhně, vyhřáté na 31°C. Zde se přesně po třech měsících začaly malé želvičky líhnout," sdělil kurátor Petr Velenský.

Kmotrem narozených želviček se stane odborník na slovo vzatý, pan Jiří Kačerovský. Ten již dlouhá léta pracuje jako someliér Vejce a mládě želvy pardálí
Vejce a mládě želvy pardálí
v restauraci Lvi dvůr na Pražském hradě. Od roku 2002 je členem Asociace českých someliérů, která je členem světové asociace someliérů. A protože se malé želvičky narodily ve vinotéce, kmotr pro ně jistě vybere jména těch nejvýznamnějších značek bílých vín.

Želva pardálí (Stigmochelys pardalis) je druhá největší suchozemská želva Afriky. Dorůstá délky až 70 cm, její hmotnost může být až 50 kg. Ovšem narozená mláďata měří sotva 5 cm a hmotnost je kolem 30 g. Zvláště malé pardálky mají velmi pěkné zbarvení krunýře, připomínající pardálí skvrny. Právě podle nich druh dostal své vědecké i české jméno.

Foto: Petr Velenský

Editor: Janinka
Vytvořeno: 02.02.2012 11:01
Poslední změna: 02.02.2012 11:11

RSS

Hodnocení: 4.00 (1x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz