Kultura

Festival španělských filmů La Película 2012

Úspěšná koncepce se nemění, přesto se pořadatelé Festivalu španělských filmů La Película rozhodli nadcházející 7. ročník posunout dále. V dramaturgii, v čase i v prostoru. Návštěvníci, kteří od 14. do 19. února 2012 zavítají do pražského Kina Světozor nebo od 20. do 26. února 2012 do brněnského Kina Art, se mohou těšit na výběr nejlepších španělských filmů natočených v posledních dvou letech. Každoroční programový pilíř však během dalšího ročníku doplní čtveřice cenných snímků venezuelské provenience a zejména celosvětově vyhledávaná kolekce španělského neorealismu s opusy, které vznikly mezi léty 1951 až 1961. Na jejich výběru se podílel například Antonio Banderas, pro nějž jsou tyto snímky "klenoty španělského filmu 50. a 60. let vytvářející věrný obraz nejtěžšího období frankistické diktatury".

A také déšť  También la lluvia
A také déšť También la lluvia
7. ročník Festivalu španělských filmů La Película v roce 2012 představí vedle aktuální španělské filmové produkce i kolekci venezuelských snímků natočených v posledních letech. Přehlídka, kterou mohou filmoví fanoušci navštívit od 14. do 19. února 2012 v pražském Kině Světozor nebo pak od 20. do 26. února 2012 v brněnském Kině Art, tak poprvé rozšiřuje svůj záběr o další španělsky mluvící země.

"Pro festival La Película byly vybrány čtyři snímky z let 2007 – 2010, které ilustrují různé podoby venezuelského filmu a nabízejí pohled na historii i současnost této latinskoamerické země. Odhalují skutečné události i palčivá sociální témata," vysvětluje dramaturg přehlídky David Čeněk.

Festival španělských filmů La Película 2012Venezuelská kinematografie patří mezi nejstarší v Latinské Americe a v posledních letech je na vzestupu. Jen v roce 2011 zde bylo natočeno 15 celovečerních snímků a venezuelské filmy se zúčastnily 117 mezinárodních festivalů, na nichž získaly 42 různých ocenění. Přesto jsou v České republice venezuelské filmy prakticky neznámé. Díky nové legislativě se zlepšila možnost distribuce filmů přímo ve Venezuele, kde většina kinosálů patřila dlouho americkým společnostem, které nikdy neměly zájem na podpoře národních kinematografií. To je ostatně problém všech latinskoamerických zemí. Již od 90. let 20. století stoupala produkce a s příchodem nové generace na počátku 21. století se objevila řada zajímavých tvůrců, přičemž některé z nich představí i únorová La Película.

Vybrané snímky představují velké režisérské osobnosti současné venezuelské kinematografie. Mezi ně bezesporu patří Román Chalbaud, který je považován za zakladatele moderní venezuelské kinematografie. Jeho poslední kvazidokumentární film Dny moci / Días de poder líčí tamější politické události na přelomu 50. a 60. let.

Po pozadí politických vražd ve Venezuele pátrá snímek Smrt ve vysokém rozlišení / Muerte en alto kontraste režiséra Césara Bolívara. Film je ukázkou oblíbeného žánru tzv. tropického thrilleru, který odráží politické problémy minulosti. Režisér César Bolívar patří mezi komerčně nejúspěšnější tvůrce již od osmdesátých let.

Macuro
Macuro
Ve filmu Macuro režisér Hernán Jabes vykresluje způsob boje za lidská i občanská práva na pozadí skutečného příběhu z 80. let, který se odehrál v malém rybářském městečku. Jeho obyvatelé v nouzi požádají o pomoc ředitele velké cementárny, ten však odmítne řešit problémy lidí, jejichž bídu využívá.

Cyrano Fernández je novodobým a velmi originálním zpracováním slavného dramatu Cyrano z Bergeracu. Režisér Alberto Arvelo slavný román přesunul do Caracasu, kde Cyrano Fernández vede pouliční gang bránící jednu z chudinských čtvrtí proti místní mafii. V drsném milostném dramatu se mísí poezie a násilí. Hlavní roli ztvárnil mezinárodně známý Édgar Ramírez.

Návštěvníci 7. ročníku festivalu La Película se mohou tradičně těšit na výběr nejaktuálnějších a nejzajímavějších španělských filmů natočených v posledních dvou letech. Ve výběru snímků, které budou u nás k vidění vesměs poprvé, nechybí žánrová pestrost ani velká režisérská a herecká jména. Vetřelci Intruders
Vetřelci Intruders
V programu tak návštěvníci naleznou například hororový thriller Juana Carlose Fresnadilla Vetřelci / Intruders nebo animovaný film Chico & Rita úspěšných filmových tvůrců Javiera Mariscala a Fernanda Trueba, nahlížející do kubánské historie a historie amerického jazzu. Přehlídka dále nabídne například drama režisérky Icíar Bollaín A také déšť / También la lluvia o postavení indiánského obyvatelstva v současné Latinské Americe či fantasy snímek Mystikal, který ve velkém stylu natočil režisér Ángel Alonso.

La Película po úspěšném cyklu tzv. býčích filmů opět nahlédne do filmových archivů a přinese kolekci španělského neorealismu s opusy, které vznikly mezi léty 1951 až 1961. Zásadní období španělské kinematografie bude prezentováno snímky od světově proslulých režisérů jako Carlos Saura, Luis Buñuel, Marco Ferreri, Fernando Fernán Gómez, Juan Antonio Bardem či José Antonio Nieves Conde.

Více informací najdete na webu festivalu La Película.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 18.01.2012 11:48
Poslední změna: 20.01.2012 01:22

RSS

Hodnocení: 5.00 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz