Kultura

Výstava fotografií Alois Nebel ve fotografii

Negativ a Langhans Galerie Praha uvádějí výstavu fotografií Dušana Tománka Alois Nebel ve fotografii, která zachycuje záběry z natáčení filmu.

Výstava fotografií Alois Nebel ve fotografiiNěkolik desítek unikátních černobílých fotografií progresivního autora Dušana Tománka, které vznikly při natáčení filmu Alois Nebel, bude možné zhlédnout od 29. září do 13. listopadu 2011 v galerii Langhans ve Vodičkově ulici v Praze. Výstava nazvaná Alois Nebel ve fotografii představí syrové snímky zachycující tajemnou atmosféru netradičního natáčení, kdy byl film nejprve natočen klasicky s herci a poté byli oni i prostředí technologií rotoskopie překresleni do výsledné podoby komiksu. Film Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka vstoupil 29. září 2011 do českých kin. V hlavních rolích se představí Miroslav Krobot, Karel Roden, Marie Ludvíková, Alois Švehlík, Leoš Noha či Tereza Voříšková.

Výstava fotografií Alois Nebel ve fotografiiFotografie zachycují místa a situace, při kterých film vznikal, a dokumentují průběh natáčení jakoby "neexistujícího" filmu, který byl pouze předlohou pro animátory. Výsledkem jsou tak až surreálné fotografie zachycující herce na place se zabílenými obličeji a zvýrazněnými konturami umožňujícími animátorům lépe zachytit jejich charakteristické rysy, neotesané momentky ze zákulisí natáčení filmu a v neposlední řadě také sychravé snímky z prostředí Jeseníků, kde se film Alois Nebel natáčel. Právě na nich nabírají běžné filmařské propriety, jako jsou například reflektory, různé stojany či odrazky a torza filmových kulis, zcela nového tajuplného významu a v kombinaci s tesknou jesenickou přírodou tvoří svébytnou, lehce záhadnou a posmutnělou nebelovskou krajinu.

Výstava fotografií Alois Nebel ve fotografii"Vzhledem k tomu, že natáčené záběry měly být převedené do kresby, ani nemělo cenu fotit nějaké tradiční fotosky," popisuje vznik ojedinělých fotografií Dušan Tománek. "Proto jsem s foťákem jakoby šmíroval a potom jsem na velký foťák dělal portréty herců. Měly sloužit jako manuál pro animátory, předloha při překreslování. Nedávno jsem mezi snímky objevil ještě třetí polohu, krajiny a lesy. To už s filmem souvisí spíše jako ideové souznění," dodává Tománek. Právě díky tomu, že se fotograf nebyl striktně vázán tvorbou fotografií z natáčení, působí snímky velmi nenuceně, jako by vznikly doslova skrytou kamerou. Výstava fotografií Alois Nebel ve fotografiiDušan Tománek zachycoval přípravy na natáčení a jeho samotný průběh už od léta 2008, kdy vznikaly první filmové storyboardy.

Alois Nebel spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly, Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Ty završily trilogii, jež byla jako celek uvedena v roce 2006. Základ scénáře k filmu tvořila právě tato kolekce. Jaromír 99 se nechal inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, které jsou typickou formou lidového umění v Jeseníkách. Kresby v komiksové předloze se proto vyznačují neotesanými černobílými konturami a specificky sychravou, ponurou atmosférou. Výstava fotografií Alois Nebel ve fotografiiTechnologii rotoskopie si tvůrci filmu Alois Nebel vybrali z toho důvodu, že zachovává plynulost a realističnost pohybu postav i předmětů. Výsledkem je obraz maximálně shodný s charakteristickou mimikou a gesty hereckých představitelů. Důležitá je precizní ruka animátora, která stojí mezi filmovým předobrazem a výsledným animovaným produktem. Díky rotoskopii zůstal ve filmu výchozí design komiksové předlohy Alois Nebel zachován a zároveň byl obohacen o jemné nuance živého herectví.

Výstavu Alois Nebel ve fotografii můžete navštívit denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin v Langhans Galerii. Za vstupné zaplatí dospělí 60 Kč, studenti a důchodci 30 Kč.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 04.10.2011 09:26
Poslední změna: 07.10.2011 09:01

RSS

Hodnocení: 4.50 (8x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz