Kultura

Blonďatá bestie vychází na DVD

Pro všechny, kteří nemohli být "u toho", vychází 28. června 2011 DVD se záznamem premiéry politického kabaretu Blonďatá bestie. Ačkoliv představení v podobě scénického čtení vzniklo v letošním předvelikonočním týdnu za pár hodin, dočkalo se okamžité celonárodní slávy a bylo dokonce označeno za počin symbolizující vrchol jarní vládní krize. Premiéra, která se konala v malém, po strop obsazeném pražském A-Studiu Rubín, má neopakovatelnou atmosféru a vyznačuje se nepřetržitými výbuchy smíchu přítomných diváků.

Blonďatá bestie
Blonďatá bestie
Premiéra Blonďaté bestie byla uspořádána zcela spontánně, narychlo a zdarma a byla původně naplánována pouze pro pár kamarádů na desátou hodinu večerní, tedy až po regulérním divadelním představení. Probíhala však nakonec za přítomnosti mimořádného množství zástupců médií s fotoaparáty a kamerami a za účasti dvou poslankyň za Věci veřejné, Kateřiny Klasnové a Karolíny Peake. Výbušné ovace všech přítomných svědčily především o obrovské úlevě, kterou humor přináší lidem unaveným z tuzemského politického marasmu. Inscenace byla poté několikrát reprízována a zhlédla ji i poslankyně Kristýna Kočí za přítomnosti reportérů České televize.

Ústřední část inscenace s podtitulem Kristýnka vychází z doslovného přepisu skandálního kavárenského audiozáznamu, na němž Kočí svérázně komentovala aktuální dění v zákulisí vrcholné české politiky. Výroky poslankyně o politických kmotrech a o tom, jaký má na ně vliv, nahrál její politický kolega, taktéž člen strany Věci veřejné Lukáš Vích, a záznam dal k dispozici časopisu Týden. Zveřejnění pak vyvolalo těžkou vládní krizi.

Obsah výroků slečny Kočí pobouřil a zároveň svým způsobem i okouzlil režiséra Tomáše Svobodu a herce Ondřeje Pavelku, který s nápadem na kabaret přišel. Pavelka si vybral roli nahrávače Lukáše, velkou roli Kristýny neopakovatelně pojala Bára Poláková a v dvojroli vůdce Vítka a hodné spolustraničky Markéty se blýskl Lukáš Příkazký. Divadelníci se rozhodli přepis audiozáznamu zinscenovat doslova. Některé mimořádně neuvěřitelné pasáže, například "jdeš do hajzlu, jseš mrtvej" a "Kmentu platí ODS" nebo "jenže ti naši pičusové jsou tak jednotní" zhudebnili s pomocí pianisty Mikiho Jelínka. Finálová píseň s názvem Nevinná, v níž autorka textu Bára Poláková perlí rýmy jako "jsem nevinná, nevinná/byla to věc cílená" nebo "johoho johoho, byl to jenom puč/Tluchoři, ty tchoři, svlíkni mě a tluč" se vzápětí stala hitem krátkých internetových ukázek z představení.

Inscenaci zahajuje úvodní slovo Ondřeje Pavelky na téma vztažené k datu premiéry Pašijová neděle - čas utrpení, po němž následuje přednáška gastroenterologa Jana Martínka o chorobě ODS, tj. o obstrukčním defekačním syndromu. Pan doktor v ní názorně vysvětluje, co se nutně musí stát, když mladá dáma trpí zácpou informací. Po tomto úvodu přichází na řadu první díl představení s podtitulem Vítek, kde jsme svědky virtuálního projevu majitele bezpečnostní agentury ke svým poddaným, při němž létají divadelním sálem miliony.

DVD Blonďatá bestie vychází 28. června 2011 v obchodní síti a v síti PNS a stojí 149 Kč. Kromě fotografií z premiéry je součástí obalu i originální komiks, jehož autorem je Nikola Tempír.

A protože čeští politici a osobnosti veřejného života bohužel i nadále poskytují dostatek materiálu k podobným divadelním taškařicím, Kabaret Bestie, jak si nadále divadelníci seskupení kolem tohoto představení říkají, chystá už na 30. června 2011 další premiéru. Jejím hrdinou bude tentokrát bývalý šéf Sazky Aleš Hušák.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 23.06.2011 11:32
Poslední změna: 23.06.2011 10:26

RSS

Hodnocení: 5.00 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz