Kultura

Letní slavnosti staré hudby 2011

Už jen letmý pohled na sedm festivalových večerů připomíná listování encyklopedií staré hudby. Návštěvníci, jejichž počet se každým rokem zvyšuje, se mohou těšit na benátské baroko, renesanční polyfonii od burgundského dvora, lidovou i liturgickou hudbu z Peru 18. století, hudební žerty pro rozptýlení španělských vladařů, tajemnou pastýřskou flétnu anebo ceremoniální hudbu pro královský dvůr ve Versailles.

Dorothee Mields
Dorothee Mields
Pestrý a ojedinělý program nabídne v roce 2011 už dvanáctý ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby. Mezi 22. červencem a 8. srpnem 2011 zavítají do Prahy například německý soubor Musica Fiata se sopranistkou Dorothee Mields, belgické vokální těleso Capilla Flamenca, nizozemská Musica Temprana nebo Les Lunaisiens z Francie. Přehlídku nejrůznějších dvorských i liturgických slavností zdobí účast světově proslulých hudebníků, ale cílem letošního ročníku není jen oslnit. Erudovaným programem, který je přes svou rozmanitost uceleným dramaturgickým útvarem, chtějí pořadatelé Letních slavností staré hudby spolu s residenčním souborem Collegium Marianum připomenout, že hudba je od nepaměti nedílnou součástí světských i církevních slavností. Koncerty probíhají ve stylově i akusticky příhodných prostorách, zahrnujících letos poprvé i několik lokací na Pražském hradě.

Capilla Flamenca
Capilla Flamenca
Kromě tradičních míst jako Břevnovský klášter či Zámek Troja se koncerty budou konat i v Míčovně Pražského hradu, v Rudolfově Galerii a Španělském sále, přičemž programy sem umístěné pomohou odkrýt nové hudebně-historické souvislosti. Například závěrečný program složený především z ceremoniálních skladeb určených pro versailleský dvůr Krále Slunce je v dokonalém souladu s původním, oficiálním využitím Španělského sálu. V případě programu nazvaného Música de Palacio zazní přímo v kunstkameře císaře Rudolfa II. zvukomalebné skladby Matea Flechy komponované pro Rudolfova uměnímilovného strýce, španělského krále Filipa II.

Více informací o programu se dozvíte na webu Letních slavností staré hudby.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 28.05.2011 09:52
Poslední změna: 31.05.2011 08:38

RSS

Hodnocení: 5.00 (1x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz