Kultura

Anežka Hošková a Jakub Hošek vystavují v Praze

Jedni z nejvýraznějších představitelů současné generace mladých českých umělců Anežka Hošková a Jakub Hošek vystavují v Praze.

Výstava Paranoid Couch Potato
Výstava Paranoid Couch Potato
Více než dvacet děl mladých progresivních umělců Jakuba Hoška a Anežky Hoškové nazvanou Paranoid Couch Potato je možné zhlédnout od 18. května do 25. června 2011 v Prinz Prager Gallery v Osadní ulici v Praze 7. V rámci výstavy představují oba sourozenci, kteří jsou považováni za jedny z nejvýraznějších představitelů současné generace mladých českých umělců, svá nejnovější díla včetně jednoho společného, v nichž se mísí a prolíná kresba, akvarel a malba se speciální technikou Jakuba Hoška.

The dream diary kids, 2009 (Autor: A. a J. Hoškovi)
Autor: A. a J. Hoškovi
The dream diary kids, 2009
Pro obrazy Anežky Hoškové tvořené kombinací inkoustové kresby a akvarelu je typická mystická, skoro až pohádková atmosféra se surreálnými bytostmi a věžemi, symboly křížů a kalichů zahalené do mlhavých odstínů fialové, růžové či tyrkysové barvy, někdy s jemnými doteky zlatých detailů. Jak sama autorka říká, od své studijní stáže ve Španělsku je tato absolventka oboru intermédia na brněnské FaVU ovlivněna gotickou estetikou a také alternativním hudebním stylem zvaným witch house se svou typicky čarodějnou a okultistickou atmosférou. Hoškův výtvarný styl je zase energickou směsí a pomyslným remixem různých vlivů. Mísí se v něm estetika komiksů, street-artu, pop-artu, graffiti, ale také designu hudebních alb či plakátů (do svých obrazů často vkládá přímo texty), vše doplněné plochami pastelových barev se záblesky fluorescentních odstínů. Jakub Hošek své obrazy tvoří speciální technikou nazvanou cut painting, kdy na plátno nalepí vyřezané šablony z lepenky, přes které jsou postupně nanášeny jednotlivé plochy akrylových barev. Díky tomu dosahuje speciálního efektu ostrých, jakoby silným perem tažených linek, které jsou pro jeho díla typické. Obrazy Jakuba Hoška, absolventa oboru malba na pražské AVU, který byl v letech 2005 a 2007 nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého, jsou tedy vlastně mnohovrstevnými kolážemi.

The Great Display of Teeth & Fur (diptych, 2011) – cut painting/akryl na plátně (Autor: Jakub Hošek)
Autor: Jakub Hošek
The Great Display of Teeth & Fur (diptych, 2011) – cut painting/akryl na plátně
Výstava představí také jedno společné dílo sourozenců Hoškových, v němž se jejich styly skvěle doplňují. Anežka vytváří jemný a precizní základ, Jakub obrazy koloruje a doplňuje díky své speciální vyřezávané technice neotesanějšími linkami. Kromě výtvarného umění jsou Anežka s Jakubem aktivní také na poli hudby. Pod pseudonymem Indie Twins vystupují jako Djs a jsou zakladateli Galerie A.M. 180, která se stala platformou pro setkávání spřízněných umělců napříč žánry vizuálního umění, organizování výstav a koncertů.

V Prinz Prager Gallery ném umění. Dne 20. května v galerii proběhne křest publikace Jiřího Přibáně „Obrazy české postmoderny“ mapující díla Tomáše Císařovského, Jiřího Davida, Petra Nikla či Petra Písaříka a dalších autorů, spojený s jednodenní výstavou. Připraven je také výstavní projekt mapující ozvěny Prague Biennale pod kurátorským vedením Vjery Borozan. Prinz Prager Gallery je otevřena vždy od středy do soboty od 13 do 18 hodin nebo po telefonické domluvě. Více o autorech a výstavě naleznete na Prinzprager.com nebo Jakubhosek.blogspot.com, Myspace.com/jakubhosek a Flickr.com/photos/anezkahoskova.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 19.05.2011 08:34
Poslední změna: 20.05.2011 10:53

RSS

Hodnocení: 4.00 (1x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz