Kultura

Velikonoce v Národním divadle

K svátečnímu naladění přispějí o Velikonocích dva mimořádné večery pořádané Národním divadlem ve Stavovském divadle, kde se představí Bohemia Balet, Spirituál kvintet a Musica Bohemica.

Spirituál kvintet
Spirituál kvintet
Spirituál kvintet a Bohemia Balet se ve společném projektu představí pouze jednou. Legendární folková kapela Spirituál kvintet a mladí tanečníci Bohemia Baletu vystoupí v předvečer svátků, v neděli 17. dubna 2011. Choreografii pod názvem Růže vytvořil Petr Zuska, umělecký šéf baletu Národního divadla, k 50. výročí slavné kapely, první folkové skupiny v České republice. Inspiroval se mimo jiné písničkou o tom, jak "krásná růže v sadu kvetla" a jak se mládenec "vykrad´ v noci z domu krásnou růži uloupit". Půvabnou píseň Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu probudil k životu z tabulatur ze 17. století.

Jiří Tichota vzpomíná na první taneční uvedení Růže: "S opravdovým dojetím jsme sledovali krásnou choreografii Petra Zusky a excelentní výkony mladičkých tanečnic a tanečníků ze souboru Bohemia Balet, které před námi oživily starodávné, prostinké nápěvy z našeho prvního alba Písničky z roku raz dva. Ty písničky byly starodávné hned nadvakrát: Jednak šlo většinou o dávno zapomenuté popěvky, často dochované jen v podivné notaci loutnových tabulatur z doby rudolfínské a my byli prvními, kdo je tenkrát "vzkřísili", jednak jsou to znějící vzpomínky na dobu našeho mládí, natáčeli je ti nejstarší z nás roku 1971."

Růže
Růže
Spirituál kvintet divákům také představí současný repertoár, jejž zahraje v nové sestavě. V živém provedení zazní ukázky dalších žánrů, kterými se v uplynulých 50 letech soubor zabýval, tedy oblíbené spirituály a gospely, ukázky z přebohaté studnice světového folku, domácí lidové písně, další pozdravy renesance i vlastní tvorba.

Další slavnostní koncert, tentokrát komorního souboru Musica Bohemica, se uskuteční ve Stavovském divadle na Velký pátek 22. dubna 2011. Soubor je proslavený v celé České republice již 35 let a jeho zakladatelem a uměleckým vedoucím je všestranný hudebník Jaroslav Krček. Soubor interpretuje hudbu od vrcholného baroka přes velké oratorní formy klasicismu až k hudbě současné. Zvláštní a ojedinělá je interpretace a zpracování anonymní a lidové hudby, jež se stává součástí různých tematických programů, vánočních a velikonočních koncertů nebo výchovných koncertů pro mládež.

Ve velkopátečním programu zazní duchovní hudba minulosti, přítomnosti i jarní lidové písně. Uslyšíme část České mše Jaroslava Krčka, Hořické pašije a výběr ze suity Český rok. Sólisty jsou Anna Hlavenková, Karel Jakubů a Jiří Březík.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 07.04.2011 07:51
Poslední změna: 08.04.2011 11:58

RSS

Hodnocení: 0.00 (0x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz