Kultura

Balety Svěcení jara a Othello lákají v únoru 2011 do Národního divadla

Kdo dosud neviděl originální baletní inscenace Národního divadla Svěcení jara, novinku této pražské sezóny ověřenou v zahraničí, a celovečerní dějový balet Othello, dostává v únoru příležitost k jejich zhlédnutí.

1. symfonie D-dur - Alexandre Katsapov a Adéla Pollertová (Autor: Hana Smejkalová)
Autor: Hana Smejkalová
1. symfonie D-dur - Alexandre Katsapov a Adéla Pollertová
Komponovaný večer Svěcení jara, který lze v provedení souboru ND vidět 1. a 2. února 2011 v historické budově, je vytvořen z několika děl. Navzájem je propojuje svébytný choreografický rukopis Petra Zusky, uměleckého šéfa baletu ND. Večer otevírá poetická kreace klasického a neoklasického stylu na hudbu 1. symfonie D-dur Gustava Mahlera. Petr Zuska choreografii připravil speciálně pro Expo 2010 v čínské Šanghaji, kde slavila úspěchy. Balet Národního divadla se tak spolupodílel na druhém nejvyšším ocenění českého pavilonu na této světové výstavě. Soubor ND má tedy toto dílo zažité a užívá si značně sehraně Mahlerových melodických odkazů k lidové písni. Světelná hra i působivé kostýmy z modrého hedvábí jako by šly spolu s pohybem a prodlužovaly ho, a tak ještě podtrhují ladnost a vznosnost tance. V druhé části večera představí přední sólisté Hvězdné duety, s nimiž si už dokázali získat publikum na mnoha mezinárodních galapředstaveních. Duet Lyrická, vytvořený na lidové písně východoslovenské, rusínské, ukrajinské, jako by souzněl s opusem na Mahlerovu hudbu. V duetech však osvěží diváka i humor, tak typický pro Petra Zusku, ať je to v mistrném kuse Déja vu, kde si partneři milostné dvojice vymění role, anebo v Empty Title, nečekaném baletním ztvárnění argentinského tanga. Vrcholem inscenace je titulní dílo Svěcení jara na hudbu Igora Stravinského. Jeho výrazná hudba je pro choreografy od dob slavné skandální premiéry Ruského baletu v Paříži na začátku 20. století neustálou provokující výzvou. Petra Zusku však k práci na titulu pro West Australian Ballet v Perthu, hlavním městě západní Austrálie, požádal tamní šéf Ivan Cavallari. A obrovský úspěch díla u protinožců českého tvůrce inspiroval k zařazení hotové impozantní práce do repertoáru pražského souboru ve chvíli, kdy bylo nutno rychle řešit radikálně snížený rozpočet. Vzniklo dramatické taneční divadlo. Obsáhlo atmosféru tajemství na pozadí věčného a nemilosrdného opakování běhu času, obsáhlo divoké pohanské kulty života a smrti, magii jara, kde se hemží život počínající jakoby z ničeho a ze zkázy, kde všechno pučí a bují v nahé zranitelné tělesnosti, kde všechno kolotá až bolestně k zániku, i čas sám. A pak může snad nastat i zázrak znovuzrození.

Othello - Richard Kročil a soubor baletu Národního divadla (Autor: Pavel Hejný)
Autor: Pavel Hejný
Othello - Richard Kročil a soubor baletu Národního divadla
Národní divadlo uvádí 5. a 8. února ještě další velký titul, celovečerní dějový balet Othello. Příběh vášně, žárlivosti a intrik podle Shakespearovy tragédie vytvořil speciálně pro baletní soubor Národního divadla originální choreograf a režisér Youri Vàmos.

Publikum Národního divadla již ocenilo Vàmosovy populární inscenace převzaté z Německa, a to Louskáčka – Vánoční příběh a Romeo a Julie. Hudba k baletu je složena z Janáčkových různých skladeb, z nichž mi právě symfonická suita Taras Bulba dala ten rozhodující impuls. Tato suita není svým častým střídáním krátkých a rychlých nálad zrovna běžná pro předlohu k baletu. Avšak právě to potřebuji pro Othellovu citovou rozkolísanost mezi žárlivostí a výbušnými projevy lásky. Janáčkova hudba je expresívní, plná pohybu, s celou paletou nálad a přesto jasná. Petr Zuska, umělecký šéf baletu Národního divadla upozornil na zajímavý postmoderní kontext: "Jsme v Čechách, v Praze, a vlastně Othello napsaný Angličanem je choreografován Maďarem působícím v Německu, k tomu na hudbu Moravana a ještě na ruské hudební téma."

2media.cz

Editor: Janinka
Vytvořeno: 21.01.2011 02:42
Poslední změna: 23.01.2011 08:03

RSS

Hodnocení: 4.20 (5x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz