Kultura

Svěcení jara v Národním divadle

Balet Národního divadla připravil jako první premiéru sezony 2010/2011 kolekci choreografií Petra Zusky pod názvem Svěcení jara. Představení zahájí proud klasického a neoklasického pohybového stylu, který dá vyniknout krásným tónům Mahlerovy 1. symfonie. Druhou část večera zaplní "hvězdné" duety, které proslavily přední sólisty baletu ND na mnoha mezinárodních galapředstaveních. Vyvrcholení večera přinese strhující dynamika a magický obsah Stravinského Svěcení jara.

Svěcení jara (Autor: Diana Zehetner)
Autor: Diana Zehetner
Svěcení jara
Umělecký šéf baletu Petr Zuska o připravované premiéře baletu Svěcení jara říká: "Musím přiznat, že tato premiéra vzniká jako zástupná. V polovině února roku 2010, kdy už byl náš rozpočet na rok 2010 dávno odsouhlasený, byl náhle radikálně snížený o několik milionů korun. Původně jsme počítali s večerem amerických legendárních choreografů George Balanchina, Williama Forsytha a Jerome Robbinse. Vše bylo domluvené, ale naštěstí nikoli nasmlouvané. Jedinou možností, jak narychlo situaci vyřešit, abychom premiéru zachovali, bylo vytvořit něco jiného z vlastních zdrojů. Musel jsem se rozhodnout do dvou dnů. Vzhledem k tomu, že pár dnů předtím jsem měl premiéru Svěcení jara v Austrálii, ve West Australian Ballet v Perthu, která dopadla velmi dobře, vzal jsem to jako inspiraci. Petr Zuska a Eva Horáková (Autor: Diana Zehetner)
Autor: Diana Zehetner
Petr Zuska a Eva Horáková
A právě tato choreografie se stala titulní pro celý komponovaný večer. Dva měsíce poté jsme jeli reprezentovat českou kulturu na EXPO v Šanghaji, kde jsme uzavírali Český den a já pro tu příležitost vytvořil novou choreografii na 1. symfonii D-dur Gustava Mahlera. Ani jeden z uvedených kusů české publikum nemělo možnost vidět, a tak se staly obě choreografie rámem pro komponovaný večer, a byly doplněny třemi krátkými duety, které jsem v posledních letech vytvořil pro přední sólisty našeho baletu pro různá galapředstavení. Všechny choreografie jsou z mé dílny, a vzhledem k tomu, že vznikly v různé době a pro různé příležitosti, dávají dohromady docela zajímavý obraz a jsou pro naše tanečníky inspirativní. Navíc se mi tak podařilo ušetřit ještě o milion navíc, než jsem musel."

Premiéra komponovaného večera Svěcení jara se odehraje 11. a 12. listopadu 2010 na scéně Národního divadla.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 08.11.2010 02:05
Poslední změna: 15.11.2010 02:32

RSS

Hodnocení: 4.50 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz