Kultura

Struny podzimu představí cenami ověnčeného Vijaye Iyera

Festival Struny podzimu pravidelně prozkoumává hudební scénu a snaží se nalézt nadané hudebníky, kterým prorokuje velkou mezinárodní budoucnost. Takové mimořádné mladé talenty představuje pražskému publiku každoročně pod hlavičkou Spotlight. V roce 2010 kritéria Spotlightu dokonale naplňuje newyorský jazzový pianista Vijay Iyer se svým triem. Nadšené ohlasy zahraniční kritiky i publika pro tohoto odvážného pianistu Jeho úspěch dokládají prestižní ocenění; mezi ty nejčerstvější patří titul Hudebník roku 2010 udělený americkou Asociací jazzových novinářů. Vijay Iyer, kterého The New Yorker označil za „nejdůležitějšího pianistu dneška“, vystoupí již nadcházející pondělí 18. října 2010 v pražském Lucerna Music Baru. Součástí večera bude také slavnostní vyhlášení soutěže O2 Extra šance o nejlepší cover verzi písně známé britské zpěvačky a raperky M.I.A. Vítěze soutěže vybere z šesti finalistů právě hlavní hvězda večera Vijay Iyer.

Vijay Iyer
Vijay Iyer
Současný miláček nejen newyorské jazzové scény Vijay Iyer má na svém kontě již čtrnáct alb. První s názvem Memorophilia vyšlo v roce 1995 a objevily se na něm skladby jak pro sólové piano, tak pro trio, kvartet i kvintet, což předurčilo bohatost Iyerovy budoucí tvorby. Většinu svých alb, včetně výjimečně úspěšného a cenami ověnčeného loňského počinu Historicity, ale nahrál s triem, se kterým bude k vidění i na Strunách podzimu. "Pokládám triové složení za velice podnětné vzhledem k jeho proměnlivosti a dynamice. Dokáže znít stejně tak mohutně a intenzivně jako jemně a křehce. Hudba má v jeho podání rytmický náboj, je hutná a živá, ať už hrajeme mé vlastní skladby, nebo tlumočíme něco dříve napsaného. Trio je pro mě tedy trvalým zdrojem inspirace. A za všechna ta léta, co spolu hrajeme, se naše hudba dopracovala jisté lehkosti, z níž máme opravdu dobrý pocit," vysvětluje Iyer svou náklonnost k tomuto uskupení. Po jeho boku vystoupí v Lucerna Music Baru kontrabasista Stephan Crump a bubeník Marcus Gilmore.

Ani ne dva měsíce čerstvou novinkou je umělcovo sólové album s příznačným názvem Solo. Již dlouho před jeho srpnovým vydáním ho provázela velká očekávání, která podle prvních kritik rozhodně dokázalo uspokojit. "Magická od začátku do konce," píše o desce uznávaný hudební server All About Jazz. "Není pochyb o tom, že tento skladatel a pianista je nejodvážnějším jazzovým umělcem v generaci muzikantů do 40 let," vychvalují Iyera pro změnu Chicago Times.

Kromě Vijay Iyer Tria bude osmnáctý říjnový večer patřit i vítězi O2 Extra šance, který bude na akci slavnostně vyhlášen. Soutěž inspiroval právě Iyer svou cover verzí písně Galang od britské raperky M.I.A., jež vyšla na loňském albu Historicity. České kapely, DJ’s, orchestry a sbory měly za úkol vytvořit vlastní originální cover verzi stejné písně. O vítězi rozhodovalo tříkolové klání, na jehož začátku stála odborná porota, která vybrala skladby, jež se následně utkaly o přízeň veřejnosti. O nejlepší ze skladeb s největším množství posluchačských hlasů rozhodne sám autor původní cover verze Vijay Iyer. Vítěz obdrží finanční odměnu ve výši 20 tisíc Kč. Skladby finalistů Soliloqui, DJ Steakhouse, Pajoche, Fanfán Tulipán, Patrika Kee Kedzierskiho i černého koně poroty City of Autumn je možné slyšet na webu Strunypodzimu.cz.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla. Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11 do 18 hodin. Rezervace a informace jsou možné i na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a webu Strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.cz.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 15.10.2010 11:16
Poslední změna: 21.10.2010 09:46

RSS

Hodnocení: 5.00 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz