Osobní deníček

Vášně u komodských draků v pražské zoo

Ještě se ani nevylíhla vajíčka z únorové snůšky varanů komodských a v pražské zoo samička Aranka začala znovu projevovat zájem o páření. Tentokrát již ovšem se samcem Leonardem, který do Prahy přišel z Plzně, aby nahradil samce uhynulého v únoru 2010.

V námluvách varanů komodských se střídají něžné a drsné prvky
V námluvách varanů komodských se střídají něžné a drsné prvky
Obavy, že by Leonardo známý svými nevybíravými způsoby mohl Aranku ve víru vášní poranit nebo dokonce zabít se naštěstí zatím nenaplnily. Přesto komodští draci zůstávají pod trvalým dohledem chovatelů.

Aranka nesdílela obavy svých chovatelů z Leonardovy agresivity
Aranka nesdílela obavy svých chovatelů z Leonardovy agresivity
Aranka mívala v posledních letech říji pouze jednou do roka, přítomnost nového samce ji však stimulovala ke druhé říji v roce 2010.

Kurátor chovu plazů Zoo Praha Petr Velenský popisuje dění takto: "Samice přešplhala přepážku nad vodou a skočila k samci, kterého celý zbytek noci provokovala k páření. Vybudila ho nejen k neúspěšným pokusům o páření, ale neuvěřitelným způsobem nastartovala jeho aktivitu. 70 proti 30 kg. I tak vypadá varaní láska
70 proti 30 kg. I tak vypadá varaní láska
Leonardo celý den propátrával oba výběhy, vylezl na střechu jeskyňky a dvakrát skočil i do bazénu s vodou, ze kterého měl předtím obavy. Na samici reagoval zcela normálně, průběh namlouvacího rituálu se obešel bez jakýchkoli agresivních prvků. K vlastnímu páření zatím nedošlo, samice však jistě naklade další snůšku."

Podle Petra Velenského mohou být nakladená vejce neoplozená, současně však připadají v úvahu i varianty, že budou oplozená ještě původním samcem, anebo půjde o partenogenetická vejce. Konečně se ještě může stát i to, že se Leonardovi podaří Aranku úspěšně odpářit. Další snůška varaních vajec v témže roce by ještě posílila pověst pražské zoo jako skutečné velmoci v chovu kriticky ohrožených varanů komodských.

Foto Petr Velenský

Editor: Janinka
Vytvořeno: 26.07.2010 04:03
Poslední změna: 05.08.2010 07:45

RSS

Hodnocení: 5.00 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz