Kultura

Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla v New Yorku

Historik a politolog Lukáš Přibyl dostal jedinečnou příležitost představit v New Yorku svůj čtyřdílný filmový cyklus Zapomenuté transporty. Pod záštitou Václava Havla, Karla Schwarzenberga a Miloše Formana představí Lukáš Přibyl americkému publiku svou dokumentární sérii v Gerald W. Lynch Theater přímo na Manhattanu.

Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla v New YorkuZapomenuté transporty do Lotyšska, Estonska, Běloruska a Polska budou promítnuty v rámci prvního ročníku Filmového festivalu odkazu šoa, organizovaného významnou americkou nadací Great Music for a Great City. Kromě čtyř Přibylových filmů pořadatelé festivalu v programu nabízí už jen Dalekou cestu Alfréda Radoka a Děti noci Children of the Night Marion Wiesel, dokumentaristky a manželky nositele Nobelovy ceny za mír, filozofa a politického aktivisty Elieho Wiesela, který by se měl  festivalu osobně zúčástnit. Zástupci nadace pozvali na tuto významnou událost kromě osobností politického života také některé osobnosti amerického kulturního dění, jako například Miu Farrow, Richarda Gerea nebo Al Pacina.

Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla uvede americká herecká legenda Eli Wallach, známý z westernu Sedm statečných, společně se svou ženou Anne Jackson, která se proslavila jako herečka zejména v představeních na Brodwayi. O tuto událost se zajimají také významné světové deníky jako americký The New York Times nebo izraelský The Jerusalem Post.

Zapomenuté transporty do Estonska
Zapomenuté transporty do Estonska
V sobotu 27. března 2010 večer američtí diváci uvidí nejprve Zapomenuté transporty do Estonska. Po úvodní projekci festivalu bude následovat diskuse s Lukášem Přibylem, které se zúčastní také čtyři téměř devadesátileté dámy, přeživší estonský transport. Tři z nich žijí v současné době ve Spojených státech, čtvrtá přicestuje společně s Lukášem Přibylem a střihačem Zapomenutých transportů Vladimírem Barákem z České republiky. "Jsem rád, že zapomenutý příběh žen deportovaných do Estonska můžeme představit tak velkému publiku a že se při této příležitosti mohou ještě jednou setkat ty, které to přežily. Škoda jen, že se jich tohoto významného okamžiku nedožilo více," řekl Lukáš Přibyl. Do Estonska přijelo v září 1942 transportem zhruba tisíc českých Židů. Vyděšené dívky, kterým bylo mezi devatenácti a pětadvaceti lety, se tehdy semkly v jeden celek, vzájemná pomoc, optimismus, naivita a mládí umožnily 46 z nich přežít. Dnes už jich žije jen šest a čtyři z nich se v New Yorku setkají. V neděli jsou na programu festivalu další tři Přibylovy filmy v pořadí Zapomenuté transporty do Lotyšska, Zapomenuté trasporty do Běloruska a Zapomenuté transporty do Polska.

Dokumentární cyklus Zapomenuté transporty v délce 4 x 90 minut, který nedávno vyšel také na DVD, vznikl během deseti let práce ze 400 hodin filmového záznamu, pořízeného ve dvaceti zemích světa pěti kontinentů. Ze soukromých zážitků a dojmů skládá nový, překvapivý obraz holokaustu a umožňuje porovnávat jednotlivé strategie přežití a složité volby lidí vystavených maximálnímu násilí. Poslední film Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty do Polska byl nedávno oceněn Českým lvem za nejlepší dokument uplynulého roku a získal také Cenu filmových kritiků.

Foto 4press

Editor: Janinka
Vytvořeno: 26.03.2010 04:07
Poslední změna: 26.03.2010 04:23

RSS

Hodnocení: 5.00 (7x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz