Kultura

Americká rocková kapela Nada Surf vyráží na turné, zastaví se i v Praze

Formace Nada Surf se svými šťastnými a veselými písničkami, nejen z nového alba Lucky, vystoupí v dubnu 2010 v Lucerna Music Baru.

Nada Surf
Nada Surf
Matthew, Daniel a Ira spolu hrají v indie rockové kapele Nada Surf už od počátku devadesátých let. Ustáli spolu náhlý nástup popularity i nevyhnutelné vystřízlivění a návrat do prostředí nezávislé hudby. Už krátce po vydání prvního alba se zničehonic ocitli na vrcholu slávy, když se jejich píseň Popular stala letním hitem americké mládeže. Jejich zásadou je upřímnost a přesvědčivost. Jak vysvětluje baskytarista Daniel: "Když jsme se s Matthewem rozhodli, že založíme kapelu, stanovili jsme si několik pravidel. Jedním z nich bylo, že nebudeme zpívat nijak strojeně, že budeme zpívat přesně tak, jako mluvíme. Dál jsme si řekli, že budeme psát písničky o věcech, které jsou nám blízké, které vycházejí z našich životů."

Nada Surf Lucky
Nada Surf Lucky
Název jejich posledního alba Lucky je myšlen zároveň vážně i ironicky. Stejně jako předchozí desky Let Go z roku 2003 a The Weight Is A Gift z roku 2005 je i páté album Nada Surf plné neklidu, touhy a nepolapitelné lásky. Pánové však nezapomínají vyvážit své posmutnělé texty veselými bezstarostnými melodiemi. Písničky, které by jinak byly intimními vyznáními, se pod náporem znělých kytar, tepajících beatů a Mattova upřímného hlasu mění v nezávislé hitovky. Zesilte hudbu, kam až to půjde, a vaše starosti budou aspoň na tři minuty pryč. Zpěvák Matthew Caws vidí původ svých zvláštně radostných písní v církevních obřadech: "Má rodina nikdy nebyla nábožensky založená, ale pokaždé když jsme na Vánoce nebo Velikonoce navštívili moji babičku v Severní Karolíně, šli jsme do kostela. Ohromně rád jsem zpíval chvalozpěvy a užíval jsem si i vážnost té příležitosti a pocit uvolnění, když vycházíte z kostela a za zády vám hrají varhany. Myslím, že stejný pocit vytržení hledám i ve své hudbě."

Americká rocková kapela Nada Surf vyráží na turné, zastaví se i v PrazeKvůli skládání písniček pro své předchozí album jezdili Nada Surf od čerta k ďáblu, tentokrát vše proběhlo v Brooklynu v bytě Daniela Lorcy. „Všechno probíhalo v pohodě. Občas jsme se i vykašlali na původní plány a jen jsme si tak akusticky brnkali, zatímco se vařila večeře. Jindy jsme zase jen blbli, popíjeli a sjížděli pořád dokola garážové riffy,“ vzpomíná Daniel. Na desku přispěli i Ben Gibbard z Death Cab for Cutie či Ed Harcourt.

Ani pokud jde o koncerty, nechtějí Nada Surf nic zbytečně uspěchat, přesto se na počátku roku 2010 podívají do Evropy a zastaví se i v Čechách. Na jejich koncert jste zvaní 25. dubna 2010 od 20 hodin do pražského Lucerna Music Baru. Vstupenky v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal za 350 Kč + poplatky, na místě za 400 Kč.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 07.01.2010 04:43
Poslední změna: 15.01.2010 10:08

RSS

Hodnocení: 4.25 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz