Osobní deníček

Světové hvězdy zatančí s baletem Národního divadla

Mimořádné taneční zážitky na scénách pražského Národního divadla nabízí soubor baletu i v novém roce 2010. A lákadlem není jen hostování českých tanečníků, kteří se proslavili ve světě, Lukáše Slavického, Darii Klimentové a Matěje Urbana.

Labutí jezero (Autor: Diana Zehetner)
Autor: Diana Zehetner
Labutí jezero
Leden a únor 2010 je nabitý tancem. Už 9. a 13. ledna 2010 lze obdivovat prvního sólistu stuttgartského baletu Lukáše Slavického jako Prince Siegfrieda v Labutím jezeře. Držitel prestižního ocenění Prix Benois de la Danse pro nejlepšího tanečníka roku 2002 je absolventem pražské Taneční konzervatoře. Užít si zvláštní tajuplnou atmosféru inscenace Labutího jezera, kde dvojroli Odetty - Odilie tančí Nikola Márová nebo Zuzana Susová a Prince Siegfrieda tančí Michal Štípa nebo Jiří Kodym, je Daria Klimentová
Daria Klimentová
možné ještě 17. ledna, 28. a 29. května 2010.

Pro dětské diváky je připraven romantický pohádkový balet La Sylphide - Napoli, který se koná 31. ledna 2010, 17. a 18. dubna nebo 19. června 2010. Každé dívčí srdce v něm potěší něžné létající okřídlené víly v tylových sukních. Dětem jsou ovšem určeny také inscenace Zlatovláska nebo andersenovská fantazie pražské Taneční konzervatoře Děvčátko se sirkami.

Vášnivou krásu komponovaného představení Brel – Vysockij – Kryl - Sólo pro tři (Autor: Pavel Brunclík)
Autor: Pavel Brunclík
Brel – Vysockij – Kryl - Sólo pro tři
Causa Carmen může publikum vychutnat naposledy v sezoně 20. a 22. ledna 2010, kdy v Carmen, tedy v části vytvořené světoznámým choreografem Matsem Ekem, uvidíme Matěje Urbana jako Dona Josého. Partnerkou v roli Carmen mu bude Sylva Nečasová, členka baletu ND. Představení Causa Carmen se v této sezóně uskuteční 23. ledna, 20., 22. nebo 30. dubna 2010.

Faust (Autor: Pavel Hejný)
Autor: Pavel Hejný
Faust
Mladí diváci , a to i v zahraničí, jsou obvykle zaujati moderní choreografií Petra Zusky představení Brel – Vysockij – Kryl - Sólo pro tři, z níž sálá proud mužné energie. Vchlavních rolích excelují první sólisté baletu ND Alexandre Katsapov nebo Michal Štípa. Představení se koná 3. a 4. února 2010. Romeo a Julie světoznámého choreografa Youri Vàmose na Prokofjevovu hudbu je dalším obohacením repertoáru slavícím úspěchy při hostování pražského souboru za hranicemi, připomeňme hostování baletu v loňském roce v Athénách. Inscenaci lze navštívit 24. a 25. února 2010. Nedávno premiérovaná velkolepá novinka Libora Vaculíka Faust, kde v náročné roli Mefista můžeme mimo jiné obdivovat um samotného uměleckého šéfa baletu ND Petra Zusky v alternaci s Richardem Kročilem, se v této sezoně ukáže ve Stavovském divadle už jen ve dvou představeních 28. února a po jednom představení 3. března 2010, 12. dubna nebo 23. a 24. června 2010.

Oleksandr Kysil CamouflAGE (Autor: D. Dostálková)
Autor: D. Dostálková
Oleksandr Kysil CamouflAGE
Neortodoxní publikum jistě ocení i provokativní taneční divadlo Jana Kodeta a Janka Růžičky CamouflAGE v půdním prostoru Divadla Kolowrat, kde se odváže šestice baletních hvězd k virtuálnímu tripu 7. a 26. ledna, 4. a 5. března nebo 27. a 28. dubna 2010.

Youri Vàmos touto dobou pilně vymýšlí další nový balet, tentokrát šitý přímo na tělo souboru Národního divadla. Jeho Othello bude mít českou premiéru 1. a 2. dubna 2010. Další představení se uskuteční 8. a 9. dubna či 6. června 2010. Daria Klimentová
Daria Klimentová
Choreograf využívá pro Othella hudby z různých skladeb Leoše Janáčka a přiznává: "Právě symfonická suita Taras Bulba mi dala ten rozhodující impuls. Tato suita není svým častým střídáním krátkých a rychlých nálad zrovna běžná pro předlohu k baletu. Avšak právě to potřebuji pro Othellovu citovou rozkolísanost mezi žárlivostí a výbušnými projevy lásky." Youri Vàmos je přesvědčen, že od vybraných tanečníků to bude vyžadovat mimořádný, silný, dramatický výraz, neboť se jedná o postavy z masa a krve, s nohama v bahně, hlavou v oblacích a mečem v ruce.

Dříve však, než budeme objevovat Othella, můžeme se těšit na další českou hvězdu, primabalerínu Anglického národního baletu Dariu Klimentovou a její zahraniční přátele na večeru nazvaném Daria Klimentová - Balet Gala 10. a 11. března 2010.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 31.12.2009 02:22
Poslední změna: 09.01.2010 11:37

RSS

Hodnocení: 3.67 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz