Kultura

Bestseller Člověk není nikdy úplně šťastný právě v knihkupectvích

V Mladé frontě vyšel nejnovější román světoznámé francouzské spisovatelky Anny Gavaldy s názvem Člověk není nikdy úplně šťastný, který uchvátí a připomene, že lidská existence se skládá z mnoha kapitol a štěstí z drobných kousíčků.

Člověk není nikdy úplně šťastný
Člověk není nikdy úplně šťastný
Rozdrolené lásky, rodiny rozpadající se kvůli nudě a opotřebovanosti a hledající způsob, jak začít znovu, po kouskách poztrácené štěstí, nová setkání, bytosti, které se míjejí, navzájem ovlivňují, milují se, vyčítají si, odpouštějí… To je život hrdinů bestselleru Člověk není nikdy úplně šťastný v Gavaldině podání: velká hra, skládanka, kterou lze skládat a zase rozkládat, vyměňovat díly za jiné a znovu se vracet k těm původním.

Anna Gavalda
Anna Gavalda
Sedmačtyřicetiletý pařížský architekt Charles Balanda stojí v čele úspěšného studia, vydělává slušné peníze, žije s krásnou ženou a její dospívající dcerou a zdánlivě mu nic nechybí ke štěstí. Jednoho dne se dozví, že zemřela Anouk, žena, která ho v mládí nejvíce ovlivnila, matka jeho nejlepšího kamaráda. Těch pár slov v něm najednou vyvolá vlnu vzpomínek. Mimoděk si uvědomí, co všechno mu za život uteklo mezi prsty, co zanedbal, vynechal, nedotáhl. Zaplaví ho smutek, deprese, cítí se starý, unavený, vyčerpaný, bez chuti žít. Něco ho táhne do minulosti, ale nestačí mu vracet se do ní v myšlenkách, musí se vyrovnat s nedořešenými věcmi svého mládí do důsledku. Rozjede se na jih Francie, do zapadlého kouta, kde žije jeho bývalý kamarád a Anoučin syn. Objeví tam nejen úplně jiný svět, který dosud neznal, ale znovu si uvědomí život a jeho sílu.

Anna Gavalda si pohrává se stylem, zkratkovitost střídá s rozvláčností , nešetří odkazy na literaturu a historii, nevyhýbá se ironii ani patosu.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 04.11.2009 07:52
Poslední změna: 10.11.2009 09:03

RSS

Hodnocení: 4.17 (6x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz