Společnost

Velryba v Národním muzeu slaví 120. výročí

Kdo by neznal slavnou obrovskou kostru velryby v pražském Národním muzeu? Před 120 lety, 28. listopadu 1888, byla poprvé představena pražskému publiku jedna z nejznámějších, ale i nejpozoruhodnějších sbírkových položek vlastněná a vystavovaná Národním muzeem, úplná kostra plejtváka myšoka nebo jednoduše známá jako kostra velryby.

Velryba v Národním muzeu slaví 120. výročíHistorie kostry velryby začala ovšem dříve, a to v listopadu 1885, kdy rozbouřené moře vyvrhlo na skalnaté pobřeží ostrova Lyngøy nedaleko Bergenu při jihozápadním pobřeží Norska samici plejtváka myšoka. Jedna z velrybářských firem nabídla kompletní rozloženou kostru různým evropským muzeím za poměrně vysokou částku 2 500 zlatých. Roku 1886 se o nabídce dozvěděl profesor Antonín Frič, tehdejší přednosta zoologických a paleontologických sbírek Národního muzea, a pojal myšlenku opatřit ji jako okázalý exponát do nové budovy Národního muzea, k jejíž stavbě na Václavském náměstí se tehdy upínala pozornost celého národa. Problémem se však stala její poměrně vysoká cena, kterou Národní muzeum nebylo schopno samo vynaložit. Pomocnou ruku nabídl A. Fričovi jeho bratr dr. Václav Frič, majitel obchodu přírodninami, který v rámci vlastenecké stolní společnosti Jour fixe uspořádal finanční sbírku mezi významnými pražskými měšťany. Potřebný obnos se podařilo poměrně rychle nashromáždit, a tak již v polovině roku 1887 byla celá kostra převezena rozložená do Prahy.

Velryba v Národním muzeu slaví 120. výročíMontáž kostry trvala přes rok a Pražané měli poprvé příležitost ji spatřit právě v listopadu 1888, kdy byla vystavena v tehdejším Náprstkově průmyslovém muzeu na Betlémském náměstí, dnešním Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, neboť stavba současné budovy Národního muzea dospěla teprve k prvnímu patru. Vojta Náprstek, zakladatel průmyslového muzea, se ostatně nemalou měrou zasloužil o získání kostry. Kostra velryby sklízela značný obdiv a až do roku 1889 se stala jednou z předních atrakcí Prahy. Do současné budovy Národního muzea byla instalována v letech 1892-1893, a to do sálu č. 10 ve druhém patře, kde se nachází dodnes. Nejprve byla umístěna na masivní podpůrné železné konstrukci, později, při rekonstrukci zoologické expozice v letech 1965-1968, byla zavěšena pomocí deseti ocelových nosníků na traverzu ke stropu sálu. Jelikož délka kostry přesahovala délku sálu, muselo být vyjmuto sedm ocasních obratlů. Jedním z největších problémů při první instalaci kostry se stalo její odmaštění; podle pamětníků se ještě po půl století objevovaly na podlaze sálu č. 10 pod dlouhými kostmi spodní čelisti mastné skvrny způsobené odkapávajícím tukem.

Velryba v Národním muzeu slaví 120. výročíPři poslední rekonstrukci v 60. letech byla kostra znovu odmaštěna a ošetřena, takže nevyžadovala na rozdíl od jiných vystavených zoologických preparátů významnější údržby. Při rekonstrukci hlavní budovy Národního muzea, která započne roku 2011, bude kostra velryby po pečlivé dokumentaci sejmuta ze současného závěsu a rozebrána na jednotlivé segmenty, které budou  preventivně ošetřeny, zabaleny a dočasně uloženy v depozitáři. Po několikaleté přestávce bude kostra instalována podobným způsobem jako dnes a opět představena veřejnosti.

Foto Národní muzeum a archiv redakce People.cz

Editor: Janinka
Vytvořeno: 26.11.2008 11:57
Poslední změna: 27.11.2008 11:32

RSS

Hodnocení: 4.30 (10x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz