Kultura

Výstava fotografií Petra Macháčka v Laterna magika

V prostorách Laterny magiky budou mít návštěvníci až do konce prosince možnost zhlédnout výstavu tanečních fotografií Kouzelný tanec.

Výstava fotografií Petra Macháčka v Laterna magikaAutorem klasických černobílých snímků, které zdobí foyer i mezipatro Laterny Magiky, je ostravský fotograf Petr Macháček (*1966), který se k fotografování dostal před deseti lety. V Ostravě absolvoval obor výtvarná fotografie na Lidové konzervatoři, kde se v předposledním ročníku setkal s taneční fotografií. Ve své absolventské práci zachytil ostravské Taneční divadlo Zóna Lenky Dřímalové, se kterým pak dále spolupracoval. Fotografuje především hosty tanečních festivalů, které se v Ostravě v posledních letech množí, a k nimž patří i Tanec Praha.

Fotografie vystavené v prostorách divadla jsou zhotovené klasickou technikou, Petr Macháček dbá více na atmosféru než na dokonalost technického provedení. Nepřefocuje scény a nestaví tanečníky do póz. Realizmus jeho snímků stojí na pomezí výtvarné a reportážní fotografie. V době digitálních aparátů jeho záběry působí jako milý závan z jiného světa. O své práci říká: "Nesnažím se taneční vystoupení dokumentovat, ale zachytit atmosféru na jevišti svým vlastním pohledem, který je více o pocitech a interakcích mezi tanečníky než o tanečních figurách. Při fotografování tance často jen tuším, co mne čeká. Aby vznikly dobré fotografie, je zapotřebí vrcholného soustředění na obou stranách. Špatný tanec se nedá dobře nafotit."

Kromě návštěvníků představení Laterny magiky, pro něž je výstava otevřena od pondělí do soboty vždy od 19 hodin, si mohou expozici prohlédnout také další zájemci po předchozí domluvě. Výstava potrvá do 31. prosince 2008.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 25.10.2008 11:51
Poslední změna: 03.11.2008 12:25

RSS

Hodnocení: 4.33 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz