Společnost

Naše obrazy

Jan Saudek a jeho dcera Marie Saudková-Havlenová uspořádali první společnou výstavu svých děl.

Jan Saudek a jeho dcera Marie Saudková-Havlenová
Jan Saudek a jeho dcera Marie Saudková-Havlenová
Necelý rok a půl od otevření stálé Mistrovy galerie je čas představit Jana Saudka také jako malíře, a to ačkoli se on sám o svých vlastních dílech leckdy nevyjadřuje zrovna v dobrém. Naše obrazyZatímco Jana Saudka - fotografa jsme měli možnost v uplynulých měsících poznat skvěle nejen díky expozici v Celetné ulici 9, ale také díky rozsáhlé narozeninové výstavě na Staroměstském náměstí, Jana Saudka-malíře můžeme objevit až nyní. A pakliže jste ho již objevili, můžete poznat dosud nepoznané. Velkým překvapením se určitě stanou obrazy jeho zatím poslední dcery Marie, která podědila svůj talent nejen po otci, ale také po své matce. Svůj čas však nevěnuje jen malbě, ale také svým třem synům a hypoterapii.

Naše obrazyPoprvé za dobu existence stálé Galerie Jana Saudka jsou všechna nově vystavené obrazy prodejné. Na vernisáž Jana Saudka a jeho dcery Marie Saudkové-Havlenové herec Maroš Kramár, zpěvačka Bára Basiková, manželka Janova bratra Káji Johana Saudková a nemohla chybět Bára Basiková a Jan Saudek
Bára Basiková a Jan Saudek
ani mistrova současná přítelkyně Pavla Hodková se synem Matějem.

A co na vystavená díla říká sám fotograf a malíř Jan Saudek?

Jane, jak byste popsal svoje obrazy?
Je to dojemná snaha napodobit skutečnost tak, jak ji vidíme fotografickým přístrojem. K hyperrealismu to má daleko, poněvadž blbě vidím, jsem línej a nevypracovávám to dost pečlivě. Jsou to zkrátka obrazy, které se dobře prodávají kvůli jménu, ne kvůli kvalitě.

Jak reagujete na slova kritiků, že jsou to bezduché výtvory starce?
Bezduché výtvory beru, starce neberu. Cítím se výtečně, mám malé děti, což někteří kritici postrádají vzdor své mladosti.

Jan Saudek s manželkou svého bratra Káji Johanou
Jan Saudek s manželkou svého bratra Káji Johanou
Proč a kdy jste začal malovat?
Malovat jsem začal před padesáti lety, tenkrát ze záliby. Dodnes to zůstalo zálibou, ale maluji také pro obživu, protože nemám možnost pracovat s negativy, o které jsem jaksi přišel. Vytvářím obrazy, ze kterých já a ještě pár lidí kolem mě žijeme.

Saudkova přítelkyně Pavla Hodková se synem Matějem
Saudkova přítelkyně Pavla Hodková se synem Matějem
Jaký byl váš první obraz?
Obraz, tím myslíme olej na platně, že? To byl velmi zvláštní počin - maloval jsem v roce 1963 rozměrné plátno, na které jsem aditivním způsobem nashromáždil množství všelijakých útržků jakoby fotografií - ovšem do fotografie to má daleko. O ten obraz jsem přišel a později jsem si ho zpět koupil od lidí, kteří si ho přivlastnili. Nedávno se stala rozkošná věc - sběratel za ten obraz nabídnul neuvěřitelně vysokou částku, ale já se s obrazem, který jsem už jednou ztratil, nechci loučit a chci si ho ponechat až do vysokého stáří.

Pamatujete si, který obraz se prodal jako první?
Za peníze to trvalo dlouho. Kdysi - v polovině šedesátých let - jsem prodal obraz za afghánský kožich. I o něj jsem ale přišel, stejně jako jsem přišel o všechno ostatní. A co to bylo? To, co maluju pořád, kompilace černobílých předmětů - jmenovalo se to Nuda, nuda, šeď, šeď.

Naše obrazyKdyž jeden obraz namalujete několikrát, snižuje se tím jeho hodnota, nebo je zkrátka každý obraz originál?
Ano, každý obraz je originál. To není jako u fotografie, kdy ji můžete násobit téměř donekonečna. Obraz musíte namalovat štětečkama, olejovkama, nemyslím tím sardinky, na plátno. A má tu výhodu - oproti fotografiím, že je omyvatelný.

Maroš Kramár
Maroš Kramár
Čeho si ceníte víc - svých fotografií, nebo obrazů?
Je to rozmar pošetilého starce, ale já si cením víc obrazů. Pro jejich omyvatelnost, možnost zavěsit na stěnu. Fotografie je znouzecnost.

V rámci otevření své stálé galerie v Celetné jste prohlásil, že byste do galerie pustil maximálně Sáru Saudkovou. Proč tedy nyní vaše dcera Marie?
Mně ta holčička po mnohaletém pobytu ve věznici připadá upřímnější. Možná že až slečna Sára taky bude na nějaký čas uvězněna, taky se změní a bude upřímnějšího milování.

Marie Saudková-Havlenová
Marie Saudková-Havlenová
Co si myslíte o obrazech své dcery?
Mám je rád. V jedné koupelně je jeden její obrázek udělaný na sklo jako vitráž a je velmi upřímný. Myslím, že je mnohem upřímnější než já. A vzdor svému trojnásobnému mateřství potřebuje čas a ještě vyzrát, aby ty obrazy - a některé jsou po mém soudu už dnes velmi snesitelné - byly kvalitní.

Kdybyste její obrazy viděl kdekoli jinde a nebyla by to vaše dcera, koupil byste si některý?
Kdyby nebyly příliš drahé a kdyby to byl obraz jako Pastelky, koupil bych bez rozmyslu.

Foto 2media.cz

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 09.07.2008 09:08
Poslední změna: 11.07.2008 10:16

RSS

Hodnocení: 4.54 (13x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz