Kultura

Festival Devět bran - festival česko - německo - židovské kultury

Ve dnech 11. – 17. června 2007 otevře Mezinárodní festival česko - německo - židovské kultury již poosmé své brány. A na co se příznovci tohoto festivalu mohou těšit? Během sedmi dnů festival nabídne 6 koncertů, 4 divadelní představení, 2 literární večery a ojedinělou výstavu fotografií.

Festival Devět bran - festival česko - německo - židovské kulturyFestival Devět bran vznikl na Festival Devět bran - festival česko - německo - židovské kulturypřelomu století, v roce 2000 s cílem oživit česko - německo - židovskou kulturu. Důkazem toho, že je židovská kultura stále živá, jsou i samotní aktéři, čeští i zahraniční umělci, kteří na festivalu vystupují. Většinu z účinkujících totiž tvoří mladí lidé, kteří se židovské kultuře věnují na profesionální úrovni.

Název samotného festivalu je inspirován Kertész ve své knize popisuje zážitky 15letého chlapce z koncentračního tábora
Kertész ve své knize popisuje zážitky 15letého chlapce z koncentračního tábora
knihou Jiřího Mordechaje Langera Devět bran, která je symbolem tradiční židovské kultury. A právě šíření židovské kultury a seznámení s její tradicí se věnuje festival Devět bran ve všech oblastech umění, kterými jsou hudba, divadlo, literatura i film.

Americko-židovský spisovatel Elie Wiesel
Americko-židovský spisovatel Elie Wiesel
Zahájení festivalu Devět bran se uskuteční v pondělí dne 11. června 2007 od 18.00 hodin v prostorách atria Vysoké školy ekonomické (náměstí Winstona S. Churchilla 4, Praha 3 - Žižkov) u příležitosti slavnostní vernisáže výstavy Spisovatel Ivan Klíma
Spisovatel Ivan Klíma
fotografií autorů Martina Doerryho a Moniky Zucht s názvem Nirgendwo und überall zu Haus - Gespräche mit uberlebenden des holocaus (Domov nikde a všude - Rozhovory s těmi, co přežili holocaust), připravené ve spolupráci s týdeníkem Der Spiegel. Návštěvníci výstavy budou moci shlédnout 23 velkoformátových černobílých portrétů významných světových osobností, které přežily holocaust. Vernisáže výstavy se osobně zúčastní pan Martin Doerry (narozen v roce 1955) autor stejnojmenné publikace autentických rozhovorů s pamětníky holocaustu. Na knize se autorsky podílela i fotografka Monika Zucht (narozená v roce 1945), která svým objektivem zachytila portrétované během jejich vyprávění o hrůzách holocaustu. Festival Devět bran - festival česko - německo - židovské kulturyZ osobností zachycených na fotografiích se slavnostního zahájení výstavy zúčastní Lenka Reinerová, Ivan Klíma a Oldřich Stránský.

Violoncellistka Anita Lasker-Wallfish
Violoncellistka Anita Lasker-Wallfish
Tématem holocaustu a utrpení ve 2. světové válce se Martin Doerry věnoval již ve své knize Mé zraněné srdce, kterou věnoval své babičce Lilly Jahnové, zavražděné v Osvětimi. Autor společně s fotografkou Monikou Zucht cestoval v minulých letech Evropu a Amerikou, aby promluvil s lidmi, kteří  přežili koncentrační tábory jako Osvětim, Bergen-Belsen, Dachau a Novinářka Lenka Reinerová
Novinářka Lenka Reinerová
Buchenwald nebo byli jako děti posláni  rodiči do bezpečí v neznámé cizině, anebo přežili v úkrytech přímo v nacistické říši. Z těchto setkání pak vznikla publikace Martina Doerryho Nirgendwo und überall zu Haus - Gespräche mit uberlebenden des holocaus a stejnojmenná výstava, která cyklem výrazově působivých černobílých fotografií portrétuje známé osobnosti, mezi nimi také žurnalistku Lenku Reinerovou, prozaika, dramatika a publicistu Ivana Klímu, Oldřich Stránský prošel několika koncentračními tábory
Oldřich Stránský prošel několika koncentračními tábory
legendu protinacistického odboje Oldřicha Stránského, maďarsko-židovského spisovatele Imre Kertésze, novináře a sběratele umění 20. století Heinze Berggruena, americko-židovského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Elie Wiesela a violoncellistku Anitu Lasker-Wallfish. Portrétované osobnosti patří k posledním představitelům zaniklého světa evropského židovství. Členové Schulhoffova kvarteta
Členové Schulhoffova kvarteta
Zanedlouho už budou o tom, co znamenalo být Židem v nacistickém Německu, vypovídat jen historici a potomci těch, kteří přežili.

O hudební doprovod slavnostního zahájení vernisáže se postará Schulhoffovo kvarteto ve složení Milan Šetena, Michal Kostka, Filip Waulin a Jonáš Krejčí. Čtyři členy tohoto předního komorního tělesa jejich Festival Devět bran - festival česko - německo - židovské kulturyhudební kariéra zavedla do tak významných hudebních institucí jako je Vídeňská filharmonie či Vídeňský komorní orchestr. Kvarteto se zvláště zajímá o hudbu skladatelů, kteří zahynuli při holocaustu. Skladatelé jako Gidon Klein, Hans Krása, Viktor Ullmann a Erwin Schulhoff po sobě zanechali celé bohatství hudební literatury a cílem Schulhoffova kvarteta je znovu přinést tuto hudbu do střední Evropy.

O dalším programu festivalu Devět bran vás budeme průběžně informovat.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 10.06.2007 10:25
Poslední změna: 11.06.2007 09:17

RSS

Hodnocení: 4.46 (13x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2021, webmaster@people.cz