Třeboňsko – perla Jižních Čech - díl 2
Již samy Jižní Čechy jsou jedním z nejkrásnějších míst naší republiky. A chráněná krajinná oblast Třeboňsko je bezesporu světovým unikátem, vyjadřujícím souznění člověka s přírodou. A snad právě proto bylo toto území na ploše 700 km začleněno v roce 1977 do seznamu biosférických rezervací UNESCO. Pojďte s námi projít touto překrásnou oblastí.




Rašeliniště Červené blatoVzhledem k tomu, že jsou rašeliniště oblastí mokrou, chladnou, kyselou a chudou na živiny, žijí zde pouze rostliny přizpůsobené těmto podmínkám. Typickou rašeliništní rostlinou jsou masožravé rostliny. Charakteristickým zástupcem na našich blatech je masožravá rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), která „požírá" hmyz.
Rašeliniště Červené blato je jednou z nejcennějších přírodních rezervací v CHKO Třeboňsko.


Největším rybníkem Třeboňska a zároveň i celé České republiky je svými 420 hektary rybník Rožmberk, vybudovaný Jakubem Krčínem na konci 16. století. Hráz rybníka je 2430 metrů dlouhá a 12 metrů vysoká.Jižně od Lomnice nad Lužnicí se zastavte u soustavy rybníků Velký a Malý Tisý, jedné z nejvýznamnějších ornitologických rezervací Třeboňska.
Kostel v Majdaleně při povodniJedná se o komplex 11 rybníků s početnými poloostrovy a ostrovy, kde hnízdí množství ptáků. Pozorovat tu můžete přes 150 druhů ptáků, mezi nimi bukače, volavky, chřástaly, rákosníky, rybáky, husy a dokonce i orla mořského. Pokud budete mít štěstí, můžete spatřit také vydry.
U Horusického rybníka se nachází rezervace rašeliniště Ruda s bohatým výskytem rosnatky okrouhlolisté a dalších reliktních rostlinných společenstev.
Písečný přesyp u Vlkova představuje nejzachovalejší písečnou dunu v České republice. Písečný přesyp vznikl ke konci doby ledové navátím jemného písku z náplavů nedalekých řek Nežárky a Lužnice a je pro třeboňskou, převážně močálovitou oblast vlastně raritou.U Chlumu se nachází poměrně rozsáhlá
Kostel ve vesnici Lutovásoustava Chlumských rybníků, které jsou od sebe odděleny pouze velmi úzkými hrázemi. Výchozím bodem pro navštívení těchto rybníků je buď obec Lutová nebo Chlum. Na své cestě navštívíte rybníky Nový a Starý Kanclíř, Vizír, Nové a Staré Jezero, Nový a Starý Hospodář, Žofinku, Podsedek a Humlenský rybník. V okolí se nalézá velké množství rašelinišť s rosnatkami, která jsou ale nepřístupná. Na rybnících a v jejich okolí lze pozorovat volavky popelavé, potápky roháče, husy velké, chřástaly vodní, racky chechtavé, lysky, čápy, vzácného dravce orlovce říčního a orla mořského.
V okolních lesích u nedalekého Staňkovského rybníka se můžete setkat s losy, kteří jsem začali migrovat z území Polska. Stádo není početné, čítá asi kolem 20 jedinců, takže potkat se s losem je spíše výjimkou, ale co kdyby.Pouhých 10 km od hranic CHKO Třeboňsko leží
Zrcadlení Jindřichohradeckého zámkupřekrásné město Jindřichův Hradec. Úchvatný pohled na jindřichohradecký zámek se naskýtá od rybníku Vajgar, kde se zámek zrcadlí v celé své kráse. Původně tu stával románský hrad, založený počátkem 13. století pány z Hradce. Následně byl hrad několikrát přestavován. Z gotického období se dochovala mohutná válcová věž a jádro paláce s kaplí. Následovaly úpravy renesanční s přístavbou arkýřů a věžic. Za vlády Černínů zámek postupně upadal a po požáru v roce 1773 z něj zbyly prakticky jen trosky. Ovšem na počátku 20. století zámek prošel rozsáhlou dvacetiletou rekonstrukcí, díky níž můžeme zámek obdivovat i dnes. Za prohlídku stojí také měšťanské domy na náměstí.
Obrovský houbový úlovekTak nasedněte na kolo nebo obujte boty a vydejte se po hrázích stříbrných rybníků, mezi polními a lesními samotami od měst k malebným vesnicím a vnímejte tlukot srdce jihočeské přírody.
V létě se můžete zastavit v lese a nasbírat čerstvé borůvky, maliny, jahody či ostružiny nebo najít houby na smaženici.
Pokud nevíte, kde se na Třeboňsku ubytovat, máme pro vás náš tip na příjemné ubytování blízko Chlumu u Třeboně, 10 km jižně od Třeboně, kde je k dispozici i krb. Ubytování je vhodné pro cyklisty i rodiny s malými dětmi.


