Osobní deníček

Nový rok začal v pražské zoo líhnutím draků

Zoo Praha patří v chovu varanů komodských ke světové špičce. A právě zde skončil starý a začal nový rok líhnutím vzácných varanů komodských označovaných také jako "komodští draci". Na přelomu roku 2016/2017 se vylíhlo celkem 18 varanů od dvou samiček. Jejich babičkou je slavná varaní samička Aranka.

Líhnutí varana komodského
Líhnutí varana komodského
Z vajec varaních sester Raunchy a Stříbřenky (mláďat Aranky a Draca) se na přelomu roku 2016/2017 vylíhlo po přibližně 200 dnech inkubace 18 varanů komodských. Otcem je sameček Rakastan, který do Zoo Praha přicestoval v roce 2012 ze zoologické zahrady v Los Angeles. Na Silvestra se dle vrchní chovatelky Nataši Velenské pár znovu pářil, a tak dostalo mládě narozené na Nový rok jméno Kámasútra. Mládě varana komodského ukrývající se ve vegetaci
Mládě varana komodského ukrývající se ve vegetaci
Čerstvě vylíhlá mláďata měří i s délkou ocasu kolem 45 centimetrů a váží něco málo přes sto gramů. Na rozdíl od dospělých jedinců mláďata varanů komodských žijí stromovým způsobem života a jsou výrazně pestřeji zbarveni. "Mladí varani potřebují velmi intenzivní péči, a tak budou prvních několik měsíců v zázemí, než se přestěhují už jako dospívající jedinci do expozice v Pavilonu velkých želv," informuje o čerstvě vylíhlých varanech kurátor chovu plazů Petr Velenský.

Mladý samec varana komodského v Pavilonu velkých želv
Mladý samec varana komodského v Pavilonu velkých želv
Odchov varanů komodských je v lidské péči velmi náročný. Zoo Praha zavedla po příchodu Aranky v roce 2004 ojedinělou metodiku chovu, která se vymykala dosud známým chovatelským standardům, a tak v roce 2007 uspěla s odchovem jako první mezi zoologickými zahradami evropského kontinentu. Od té doby se Aranka stala rekordmankou. Z jejích sedmi snůšek se vylíhlo celkem 47 mláďat. Letos je to však poprvé, co se v Zoo Praha líhnou mláďata jejím potomkům.

Foto: Zoo praha, Petr Velenský

Editor: Janinka
Vytvořeno: 04.01.2017 04:30
Poslední změna: 04.01.2017 04:48

RSS

Hodnocení: 5.00 (1x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz