Kultura

Působivá a emocemi nabitá kantáta Carmina Burana otevře Nový rok 2013

Velkolepý a na všechny smysly útočící vstup do nového roku 2013 přinese velkoryse pojatý koncertní program připravovaný na míru pražskému Kongresovému centru. V sobotu 5. ledna 2013 zde od 14 a 19 hodin zazní výběr toho nejlepšího z díla jednoho z největších hudebních géniů 19. století Guiseppe Verdiho, které v druhé polovině programu završí exkluzivní provedení světoznámé kantáty Carmina Burana německého skladatele Carla Orffa. Jde o jeden z nejvýznamnějších opusů novodobé klasické hudby, skladbu nadanou mimořádnou emocionalitou a sdělností. Koncertní provedení okouzlí kromě svých nesmrtelných skladeb v podání předních operních sólistů, 65členného orchestru a mohutného 100členného sboru zejména svou okázalou výpravou. Tu bude korunovat velkolepá laserová show s pyrotechnickými efekty přopravená skupinou Apollo Art of Laser & Fire.

Působivá a emocemi nabitá kantáta Carmina Burana otevře Nový rok 2013Program Verdi Gala přinese v první části programu nejznámějších árie a sborové scény z mistrových nesmrtelných oper Aida, Nabucco, Rigoletto, Trubadúr, Síla osudu či Traviata. "Chtěli jsme hned na začátku roku připomenout, že letošek bude celý svět vzpomínat na 200. výročí narození jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob," říká Pavla Filipová z pořádající umělecké agentury ArtTriton.

Na pódiu se objeví prověření sólisté domácí operní scény: Nikolaj Višnjakov, Jarmila Mrkusová nebo Damir Basyrov. Doprovodí je Severočeská filharmonie Teplice pod vedením dirigenta Norberta Baxy, Český filharmonický sbor Brno a oblíbený dětský sbor Pueri Gaudentes.

Působivá a emocemi nabitá kantáta Carmina Burana otevře Nový rok 2013Kantátu Carmina Burana tvoří kolem dvou set středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých básní a písní, pocházející z 11. - 13. století a sepsaných kolem roku 1230, jež byly nalezeny v rukopise bavorském v klášteře Benediktbeuern. Název vytvořený později odkazuje k Bavorsku coby místu vzniku. Carl Orff v roce 1934 objevil faksimile tohoto rukopisu, což mělo pro jeho život a tvorbu zásadní význam: "Štěstěna to se mnou myslela dobře, když mi do ruky přihrála katalog antikvariátu ve Würzburgu, ve kterém jsem našel titul, jenž mě magicky přitahoval: Carmina Burana."

Působivá a emocemi nabitá kantáta Carmina Burana otevře Nový rok 2013Fascinován tímto dílem vybral Orff některé jeho části a vytvořil během tří let monumentální kantátu, která vyniká nejen mimořádnými nároky na velký symfonický orchestr s výrazně posílenými bicími nástroji, smíšený i dětský pěvecký sbor a tři sólové zpěváky, ale stává se během času jedním z nejrespektovanějších a také nejhranějších děl 20. století i hudební historie vůbec.

Předprodej vstupenek probíhá v síti Ticket Art včetně všech poboček CK Čedok. Vstupenky je možné zakoupit také on-line na webu Ticket-art.cz. Ceny jsou rozděleny do kategorií za 1 490 Kč, 1 190 Kč, 990 Kč, 790 Kč a 590 Kč. Více informací je k dispozici na webu Klasikapodhvezdami.cz.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 03.01.2013 03:28
Poslední změna: 04.01.2013 05:07

RSS

Hodnocení: 5.00 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz