Osobní deníček

Psi ušatí z pražské zoo se starají o pět štěňat

V Zoo Praha se počátkem srpna 2012 narodila pětice psů ušatých, které mohou návštěvníci pozorovat v pavilonu Afrika zblízka.

Psi ušatí z pražské zoo se starají o pět štěňatPražský chovný pár psů ušatých přivedl v posledních šesti letech na svět celkem 27 mláďat a všechna štěňata se podařilo úspěšně odchovat. K tomuto výjimečnému výsledku přispělo i to, že rodičům s odchovem pomáhají starší sourozenci štěnat, takzvaní helpeři.

Štěně psa ušatého
Štěně psa ušatého
Současný chovný pár psů ušatých je v pražské zoologické zahradě od roku 2005, samice pochází z jihoafrické farmy. První mláďata přivedla na svět dva roky po svém příchodu do Prahy; následovalo dalších pět vrhů štěňat.

Před rokem 2007 nebyla pražská zoo v chovu psů ušatých tak úspěšná: za čtvrt století odchovala jen pět mláďat. Společně s vybudováním nové expozice pro psy ušaté byla změnána i metodikajejich chovu: zvířatům chovatelé umožnili, aby si budovala své vlastní nory, a u chovného páru ponechává takzvaného helpera, starší mládě, které pomáhá s odchovem svých nově narozených sourozenců. Samec psa ušatého se svým potomkem
Samec psa ušatého se svým potomkem
Ve volné přírodě jsou helpeři běžným jevem, v odchovu v lidské péči se jich však příliš často nevyužívá. Štěňata psů ušatých se rodí v noře, kterou pro ně připraví jejich rodiče. Pražský chovný pár má sice ve svém výběhu k dispozici noru umělou, ale dává jednoznačně přednost té, kterou si vyhrabal sám. Štěňata se mimo noru poprvé vydávají zhruba 17 dní po porodu.

Pětice pražských štěňat už noru opustila a postupně se seznamuje s venkovním výběhem. Prozatím se mláďata většinou neodvažují do vnitřních prostor pavilonu Afrika zblízka, který pro ně představuje neznámé území, a proto jim rodiče přenášejí potravu z pavilonu ven. Návštěvníci tak mohou vedle her štěňat a jejich zvědavého prozkoumávání okolí pozorovat i to, jak mláďata "žebrají" o jídlo u dospělých psů.

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Editor: Janinka
Vytvořeno: 08.08.2012 10:49
Poslední změna: 29.08.2012 10:58

RSS

Hodnocení: 5.00 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz