Kultura

Spirituál kvintet přichází s Čerstvým větrem

Legendární kapela Spirituál kvintet vydala na začátku léta 2012 nové album se symbolickým názvem Čerstvý vítr.

Spirituál kvintet
Spirituál kvintet
Jméno alba Čerstvý vítr není jen ozvěnou názvu jedné nahrané písničky. Spíše má symbolicky zdůraznit, že čtrnáct zde obsažených písní je dílem zcela "čerstvé" sestavy jinak skoro dvaapadesátiletého Spirituál kvintetu. Je příznačné, že se zde tato nejnovější podoba někdejší první československé folkové formace několikrát vrací ke svému prapůvodnímu zaměření, k prostým, zpěvným písničkám, jejichž posláním vždy bylo potěšit a pobavit posluchače.

Na albu najdeme naše osvědčené a oblíbené žánry, tedy spirituály, balady, domácí lidové písně i pozdrav z časů renesance, doby vrcholné obliby vokální tvorby. Navíc, jak je u posledních alb již obvyklé, nechybí ukázky autorské tvorby z dílny Jiřího Cerhy.

Zdenka Tichotová sáhla tentokrát po trochu countryově vonícím tradicionálu Stvoření (Beyond The Sunset). Spirituál kvintet přichází s Čerstvým větremPřeslavnou baladu Pláč (All My Trials), patřící v dobách začátků Spirituál kvintetu k hitům mladičké J. Baezové a především tria Peter, Paul & Mary, si vybrala Veronika Součková, nová členka souboru sama. Dnes již ostřílený Jiří Holoubek přispěl vlastní písní V tichu. Texty Františka Novotného byly v prvních desetiletích Spirituál kvintetu, v době kdy autor ochotně veršoval za trochu potravy, neodmyslitelnou součástí repertoáru. Když někdy v 70. letech prozpěvoval Waldemar Matuška americkou lidovou písničku s chytlavým milostným textem Ivo Fišera Jó, třešně zrály, nikdo jistě netušil, že v originále je to slavná dětská uspávanka, ve které se teta Ródy dozví, že se její starý houser utopil.

Na albu uslyšíme Veroniku Součkovou (zpěv),; Zdenku Tichotovouá (zpěv), Jiřího Cerhua (zpěv), Jiřího Holoubka ( zpěv, dvanáctistrunná kytara, foukací harmonika), Pavla Peroutku (zpěv, kontrabas), Jiřího Tichotu (španělská kytara), Dušana Vančuru (zpěv) a jako hosta Kristinu Volnou.

Foto: Universal Music

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 26.06.2012 10:50
Poslední změna: 03.07.2012 01:48

RSS

Hodnocení: 4.00 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz