Kultura

Tajemství beden šlechtice Bohuslava Jiruše poodhaleno

Vědci Národního muzea poodkryli tajemství dvou masivních beden šlechtice a vědce Bohuslava Jiruše, které jsou v depozitářích Národního muzea uloženy už více než 100 let. Nově nalezené archivní materiály napovídají, že by se v těchto dřevěných schránkách mohly ukrývat například zlaté hodinky, zlatý řetěz a pečetní prsteny nebo slavnostní uniforma včetně kordu. Jistotu budeme však mít až v roce 2101.

Tajemství beden šlechtice Bohuslava Jiruše poodhalenoDlouho byla vědcům z Archivu Národního muzea k dispozici pouze závěť Bohuslava Jiruše a závěrečná zpráva o jejím vypořádání. Přílohy této zprávy, které popisují pozůstalost Jiruše, se až donedávna nedařilo nalézt. Nyní však mohli odborníci Národního muzea porovnáním jednotlivých položek, uvedených v inventáři majetku a předmětů Tajemství beden šlechtice Bohuslava Jiruše poodhalenoze sbírek Národního muzea nebo jiných institucí, určit, které z nich by mohly být ukryty v bednách.

"Například přístroje barograf, thermograf a starý aneroid Bregnetův byly v závěti odkázány fyzikálnímu ústavu české univerzity. Víme tak, že nejsou ve sbírkách Národního muzea, a tedy ani v bednách," dodává vedoucí Archivu Národního muzea Milena Běličová.

Z cennějších věcí by podle inventáře majetku v zapečetěných dřevěných schránkách měly být mimo jiné umístěny několikery zlaté hodinky, zlatý řetěz a pečetní prsteny ze zlata spolu s těžítky a vybraným ošacením Bohuslava Jiruše, například slavnostní uniformou včetně kordu. Mince v bednách nenajdeme. Tajemství beden šlechtice Bohuslava Jiruše poodhalenoTy byly po Jirušově smrti zpeněženy. Soupis všech věcí, které byly do schránek uloženy, se ale nenašel. Podle odborníků nejspíš ani takový dokument nikdy nebyl vytvořen. Přesný obsah beden tak i nadále zůstává určitým tajemstvím, které bude odhaleno až v roce 2101, kdy mohou být bedny podle šlechticovy závěti otevřeny.

Tajemství beden šlechtice Bohuslava Jiruše poodhalenoNárodní muzeum vystavuje zapečetěné bedny z pozůstalosti šlechtice a vědce Bohuslava Jiruše, jejichž tajemství vyvolalo mezi lidmi velký ohlas, ve své Nové budově. Doplňují úspěšnou výstavu Vynálezci a vynálezy, která připomíná slavné i opomíjené vynálezce a objevitele, spjaté s českým prostředím. Návštěvníci se zde dozví, kdo vlastně byl Bohuslav Jiruš, a vedle rozměrných dřevěných schrán uvidí i jeho osobní předměty a dobové archiválie.

Foto: Národní muzeum

Editor: Janinka
Vytvořeno: 24.06.2012 01:19
Poslední změna: 24.06.2012 02:29

RSS

Hodnocení: 5.00 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz