Kultura

Pražská muzejní noc 2012

Pražská muzejní noc si již podeváté posvítí na muzea, galerie a jejich tajemství. V sobotu 9. června 2012 v sedm hodin večer pražská metropole ožije Pražskou muzejní nocí. Akce zůstává i letos věrna své základní ideji, kterou je vstup a doprava zdarma. Brány muzeí a galerií se tradičně otevřou návštěvníkům v nočních hodinách. Akce se zúčastní rekordní počet 39 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí, které návštěvníkům zpřístupní 65 objektů. Jedinečné překvapení chystá i uzavřená Historická budova Národního muzea prostřednictvím zpravodajského portálu Muzeum 3000.

Pražská muzejní noc v roce 2010 - videomapping VŠUP
Pražská muzejní noc v roce 2010 - videomapping VŠUP
V sobotu 9. června 2012 od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ráno budou všem příznivcům kultury zdarma zpřístupněna muzea a galerie, ale také řada dalších institucí, které se zapojily do Pražské muzejní noci. Mezi nováčky, kteří opět zpestří nabízený program, se řadí AMoYA, Botanická zahrada hl. m. Prahy, Dům národnostních menšin, MeetFactory či Novoměstská radnice. Akce je i letos vyvrcholením celorepublikového Festivalu muzejních nocí.

Historická budova Národního muzea je pro veřejnost již delší dobu uzavřená, expozice jsou rozebrané a sbírkové předměty odvezené. Ani návštěvníci letošní Pražské muzejní noci se do ní nepodívají. Prázdná budova však v sobě skrývá mnoho záhad a po desetiletí přísně střežených tajemství. Jedno z nich se právě v průběhu muzejní noci pokusí odhalit. Pokud máte odvahu a chcete být u toho, připojte se přes své počítače, tablety a chytré telefony v sobotu 9. června 2012 přesně v magický čas 22:22 na stránky Muzea 3000.

Tak jako každý rok, i letos čeká návštěvníky v mnoha objektech bohatý doprovodný program. Expozice, výstavy a kulturní pamětihodnosti ožijí neobvyklými zážitky a akcemi v netradičním nočním čase. Návštěvníci se mohou zúčastnit přednášek, koncertů, filmových projekcí, soutěží a dalších zajímavých akcí. V Poštovním muzeu se mohou těšit na výjimečný předmět, základ své budoucí sbírky známek, v Národopisném muzeu – Musaionu je čeká folklorní program, v Armádním muzeu Žižkov si zkusí svou mušku. Dámy jistě potěší krasohled nebo kapesní zrcátko z Muzea českého kubismu, noční romantická návštěva skleníku Fata Morgana nebo představení historického šermu v Národním památníku na Vítkově. Komu by se v jednu ještě nechtělo spát, může zamířit na afterparty do smíchovské MeetFactory.

Pořadatelé Pražské muzejní noci nezapomínají ani na nejmenší účastníky a v mnoha institucích bude pro Vaše ratolesti připraven speciální doprovodný program, který jim zprostředkuje nebývalé zážitky z objevování kulturního světa. Letošní Pražská muzejní noc pro děti se nese mimo jiné ve znamení chemie a fyziky. Chemické a fyzikální pokusy jsou připraveny v Nové budově Národního muzea, Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského i v muzeích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově. V Muzeu Policie České republiky se malí i velcí návštěvníci mohou stát na chvíli detektivy a dozvědí se víc o práci záchranářů a kynologů. V dalších objektech na děti čeká nespočet workshopů, úkolů a hádanek. Na informačních stanech je pro všechny děti připravena tajenka s odměnou.

Kompletní informace o Pražské muzejní noci 2012 se v aktuální podobě nacházejí i na webu Pražské muzejní noci, kde je možné si dopředu vytvořit vlastní program noci s využitím aplikací Moje muzea a Moje noc.

Foto: People.cz

Editor: Janinka
Vytvořeno: 06.06.2012 07:13
Poslední změna: 08.06.2012 04:28

RSS

Hodnocení: 5.00 (1x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz