Kultura

Festival reSITE učiní z Prahy ideální město k životu

Festival reSITE nabízí během celého týdne bohatý program pro nejširší veřejnost: projížďky na kole s výkladem, "dočasný" park na Náplavce, pouliční představení, netradiční procházky Prahou, společný tanec argentinského tanga, dětské kresby vyjadřující, jak by to mělo ve městě vypadat, nebo českou premiéru dokumentárního snímku o tom, jak městský design ovlivňuje náš každodenní život. Posláním festivalu reSITE je nastartovat diskuzi o institucionálních změnách v městském plánování, které povedou k větší otevřenosti celého procesu a budou orientovány na vytváření kvalitních veřejných prostor.

Vizualizace Rosy
Vizualizace Rosy
Až do 27. května 2012 pilotní ročník festivalu reSITE s podtitulem Města jako místa pro život na několik dní pozmění tvář pražské metropole. Na piazzettě Národního divadla vyroste obří bublina Rosy, multifunkční objekt z dílny berlínského umělecko-architektonického seskupení Raumlabor. V něm se kromě odborných diskuzí a workshopů zaměřených na městský design uskuteční také například interaktivní dílna pro veřejnost zaměřená na možné využití vltavského nábřeží, výtvarný program a hry pro děti, prezentace festivalu United Islands, společný tanec argentinského tanga nebo promítání dokumentárního snímku s názvem Urbanized. Pavilon Rosy bude přístupný veřejnosti od pátku 25. do neděle 27. května 2012.

Přehlídka nabídne bohatý program pro nejširší veřejnost včetně dětí, ale také ryze odbornou náplň. Řada předních architektů či urbanistů z různých koutů světa, developeři i řadoví občané budou v Praze diskutovat o tom, jak zvýšit kvalitu života ve městě či vtáhnout obyvatele do dění ve veřejném prostoru. Pořadatelé se pokusí definovat ideální město, které bude vstřícné k potřebám jeho obyvatel. Jak říkají, doba se vyvíjí a podoba měst s ní.

Na piazzettě Národního divadla vyroste obří bublina Rosy – multifunkční objekt
Na piazzettě Národního divadla vyroste obří bublina Rosy – multifunkční objekt
Leitmotivem festivalu, jenž se uskuteční na různých místech v Praze, je nástin možností, jak by se dala řešit nová podoba jeho nábřeží. K tématu se vztahuje řada aktivit, které vyvrcholí zmíněným provizorním parkem vytvořeným na Náplavce u Výtoně. V sobotu si zde návštěvníci budou moci za odborné asistence vytvořit vlastní lavičku, posedět v parku a zůstat i na odpolední grilování u řeky za hudebního doprovodu.  Na pátek a sobotu jsou připraveny netradiční městské hry pro dospělé v podání energické skupiny I SPY. Účastníkům nabídnou možnost poznat centrum Prahy z neobvyklých úhlů pohledu, a to na šlapadlech, na prkně, na mostech či na žebříku. Ukážou nejen zajímavá zákoutí, ale také, že veřejný prostor je možné využívat jako zábavnou platformu.

Jedním z hlavních bodů programu festivalu bude přednáška amerického architekta, autora přeměny Times Square a zakladatele norského krajinářského ateliéru Snøhetta, Craiga Dykerse. Tento klíčový přednášejcí festivalu reSITE promluví o veřejných prostranstvích v kontextech přírody a "lidské" přírody v sobotu od 16 hodin na Nové scéně.

Páteční i sobotní večer láká na piazzetu Národního divadla a do kina Světozor na dokument Garyho Hustwita, Urbanized, jenž umožní nahlédnout do zákulisí městského plánování a představí rozmanitou sérii projektů městského designu. Ve filmu vystupují přední američtí architekti, urbanisté, politici, stavitelné i myslitelné včetně Normana Fostera, Oscara Niemeyera, Rema Koolhaase či Jana Gehla a výjimeční občané, kteří přispěli k pozitivní změně života ve vlastních městech.

Urbanistka Janette Sadik-Kahn vytvořila v NY během 2 let 400 km cyklostezek
Urbanistka Janette Sadik-Kahn vytvořila v NY během 2 let 400 km cyklostezek
O aktivní zábavu doplněnou estetickými zážitky se postará sobotní dopolední cyklojízda centrem Prahy. Ať už na vlastním či zapůjčeném kole na účastníky čeká okruh po pražských architektonických skvostech ve stylu neo-renesance s odborným výkladem. Na bicykl se během festivalu chystá usednout i jeden z hlavních hostů festivalu - významná newyorská urbanistka Janette Sadik-Kahn, tvůrkyně více než 400 km newyorských cyklotras neodolá šanci pokochat se pražskými památkami z "jiné" perspektivy.

Nábřeží naživo! budou moci ztvárnit děti i dospělí v rámci stejnojmenného workshopu. Cílem je vyvolat debatu o možném využití vltavského nábřeží a užít si zábavu i inspiraci při společném navrhování. Workshop nabídne interaktivní diskuzi s moderátorem, komentovanou výstavu soutěže o nejlepší návrh pro vltavské nábřeží, vytváření modelu nábřeží z papíru a dřeva, ale nebude chybět ani výtvarná dílna pro nejmenší.

Pomyslnou tečkou za prvním ročníkem festivalu reSITE se v ikonickém pavilonu Rosy v neděli stane společný tanec ve stylu argentinského tanga, který definitivně přesáhne hranice všech městských zážitků. Prostor bude i pro odpočinek a posezení s přáteli u kávy či občerstvení. Vítány jsou i rodiny s dětmi, pro něž budou připraveny nevšední stolní hry s městskou tématikou.

Program pro veřejnost je bezplatný a podrobnosti se zájemci dozví na webu festivalu reSITE, přesný program zájemci najdou na tomto odkazu.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 24.05.2012 01:11
Poslední změna: 25.05.2012 09:18

RSS

Hodnocení: 5.00 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz