Kultura

Dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází do kin v době změn legislativy

Celovečerní dokumentární film Rok konopí bude mít premiéru 19. dubna 2012. Snímek režiséra Petra Slabého se snaží skrze příběhy nemocných lidí léčících se konopím, rozhovory s vědci, politiky i úředníky objektivně mapovat problematiku využití konopí jako léku v České republice, poukázat na jeho možnosti i meze a to vše na pozadí probíhajícího střetu svobody jednotlivce se zákony společnosti. Rok konopí přichází do kin v době, kdy má dojít k dlouho očekávaným legislativním změnám a konopí by mělo být zpřístupněno pro léčebné a vědecké účely.

Dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází do kin v době změn legislativyZoufalství, bolest a strach ze smrti je přiměla k rozhodnutí Z natáčení filmu Rok konopí
Z natáčení filmu Rok konopí
ukončit oficiální medicínskou léčbu a začít využívat konopí nebo výrobky z marihuany. Rázem se ocitli na hranici zákona, v některých případech dokonce za ní. Strastiplnou pouť pacientů, výrobců léků na bázi konopí, přístup léčitelů, vědců a aktivistů v konfrontaci s postojem zákonodárců sleduje nový celovečerní dokumentární film Rok konopí / Year of Mari©huana režiséra Petra Slabého.

"Není to jenom film o konopí, ale především o otázkách života a smrti, osobní svobodě, pokoře a víře, nezbytné občanské neposlušnosti, záhadách vědy a především o sebeuvědomění a možnostech lidstva, jak překonat samo sebe a své slabosti," vysvětluje režisér snímku Petr Slabý. Natáčelo se v České republice a Izraeli, kde jsou léčebné vlastnosti konopí zkoumány již desítky Dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází do kin v době změn legislativylet. Dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází do kin v době změn legislativyVe filmu nechybí záběry z konference o konopí v parlamentu či záběry z pochodu Million Marihuana March 2010 a takzvané Konopné revoluce. Tvůrci zajímavého a jistě netradičního dokumentu byli s kamerou přítomni i soudnímu procesu s psychoterapeutem Dušanem Dvořákem odsouzeným za pěstování a distribuci drog.

"Od počátku nebyl záměr film jakkoliv ideologicky či propagandisticky determinovat. Důležitější jsou lidské osudy než jakákoliv dogmata. To vše vedlo k jakémusi pozitivně hybridnímu formátu, který osciluje na hraně příběhového dokumentu a paražurnalistiky. Niterní příběhy tu tudíž střídají politické i revolucionářské Dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází do kin v době změn legislativyfloskule, názory vědců, lékařů i postižených," dodává Petr Slabý.

Dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází do kin v době změn legislativySnímek Rok konopí / Year of Mari©huana vstupuje do kin právě v době, kdy má v České republice dojít k dlouho očekávaným legislativním změnám a konopí by mělo být konečně zpřístupněno pro léčebné a vědecké účely. Rok konopí tak získá velmi aktuální společensko-politický kontext. Ve snímku však zaznívají hlasy, že chystané legislativní změny ale nejsou velkým vítězství, protože návrhy nepočítají s možností, kdy si pacienti mohou konopí pěstovat sami pro svou léčbu. Nezřídka trpící lidé tak budou odkázáni pouze na oficiální farmaceutické výrobky.

Dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází do kin v době změn legislativyFilm Rok konopí bude uveden v předpremiéře na festivalu Academia Film Olomouc 18. dubna 2012. Po pražské premiéře 19. dubna 2012 zamíří do kin v různých koutech republiky. Řadu filmových projekcí doprovodí i diskuse s tvůrci a aktéry snímku. Podrobnější informace jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách filmu Rok konopí nebo na Facebooku.

Foto: Smart Communication

Editor: Janinka
Vytvořeno: 05.04.2012 10:04
Poslední změna: 12.04.2012 02:44

RSS

Hodnocení: 5.00 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz