Kultura

Exotičtí motýli 2012 ve skleníku Fata Morgana

Již podesáté mohou návštěvníci skleníku Fata morgana v pražské Troji obdivovat křehkou krásu motýlích křídel a prozkoumat taje jejich líhnutí z kukel.

Exotičtí motýli 2012 ve skleníku Fata MorganaJednou z perel letošní, již desáté jubilejní výstavy Tropičtí motýli je Argema mimosae
Argema mimosae
mimo jiné africká měsíční můra Argema mimosae, obří hedvábný motýl druhu Saturniidae. Doma je na východním pobřeží Jižní Afriky. Dospělý motýl může mít rozpětí křídel 10-12 centimetrů a ostruhy dlouhé až 14 cm. Jednou ze zajímavostí tohoto nočního krasavce je "konstrukce" křídel, které mají "chlupaté" náběhové hrany a velmi drsný povrch, pravděpodobně kvůli dobré aerodynamice. Jeho mimikry rovněž stojí za povšimnutí: má "oči" i na křídlech, přičemž zbarvení a tvar křídla připomínají kus zeleně a umožňují tak dokonalé maskování v jeho přirozeném prostředí.

Exotičtí motýli 2012 ve skleníku Fata MorganaDo líhnišť ve střední části skleníku, v tzv. deštném pralese, bylo umístěno celkem 2600 kukel tropických motýlů od zhruba 45 druhů. Během následujících týdnů k nim přibude dalších 1500 kukel. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost po celou dobu výstavy sledovat líhnutí motýlů "v přímém přenosu".

Exotičtí motýli 2012 ve skleníku Fata MorganaMotýli a kukly pro pražskou výstavu se v přírodě vyskytují především v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, Thajsku, Malajsii, ve Střední a Jižní Americe. V ojedinělých případech si zaletí i do jižní Evropy. Botanická zahrada hl. města Prahy je nakupuje v motýlí farmě v anglickém Stratfordu nad Avonou. Aby se bylo v trojské Fata Morganě, rodišti a dočasném bydlišti exotických krasavců, na co koukat, je třeba motýlům vytvořit optimální podmínky. Po rozbalení krabice je kukly třeba zbavit obalového materiálu a pevně umístit na dřevěné tyčky, které simulují větve v přírodě. V praxi to znamená, že se každá kukla lepidlem přilepí za "zadeček", to aby při líhnutí měl motýl oporu a dokázal se z kuklového sevření vymanit. Motýlí kukly jsou i s oporou umístěny do líhniště, prosklených vitrín s otevřenou vrchní stěnou, kudy vylíhnutí motýli vlétají do prostoru expozice), kde jsou zajištěny nezbytné životní podmínky pro život: vysoká teplota a vzdušná vlhkost. Na speciálních krmítkách jim je servírováno nahnilé ovoce (banány, pomeranče) a cukrový roztok, pokud nejsou spokojeni s nabídkou nektaru z právě rozkvetlých květů.

Exotičtí motýli 2012 ve skleníku Fata MorganaZajímavosti o motýlech: V Jižní a Střední Americe, zejména pak na územích říše Aztéků a Inků jsou motýli odnepaměti zobrazováni v kalendářích, knihách, na obřadních předmětech, náboženských sloupech, nástěnných malbách, keramice, dřevořezbách, oděvech, špercích, na řadě míst světa se tančí motýlí tanec. Motýli zde symbolizují především tajemno spojené s proměnlivostí lidské duše a mysli. Jako symbol dokonalosti se poprvé na světě objevil aztécký bůh opeřený had Quetzacoatl v podobě motýla. Pokud prý ve snu uvidíte denního motýla, máte pozitivní vidění světa. Psýché v řečtině znamená motýl. Římané mytologickou Psýché popisovali jako útlou dívku s motýlímí křídly.

Exotičtí motýli 2012 ve skleníku Fata MorganaDále můžete v Botanické zahradě hl. m. Prahy vidět výstavu Venezuelská Amazonie, která prezentuje kopie maleb českého malíře a biologa Jana Dungela, pořízených v tropické Venezuele. Ve vstupním vestibulu skleníku je doprovází dokumentární film o expedici Jana Dungela do Venezuely. Další výstava Ilustrátor Pavel Lisý připomíná 100. výročí narození autora ilustrací deseti dílů Naučného slovníku zemědělského.

Motýli a jejich kukly můžete na výstavě Tropičtí motýli obdivovat od 3. do 29. dubna 2012 v pražské botanické zahradě ve skleníku Fata Morgana vždy od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.

Foto: archiv

Editor: Janinka
Vytvořeno: 05.04.2012 10:04
Poslední změna: 12.04.2012 11:18

RSS

Hodnocení: 3.50 (6x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz