Kultura

Brněnský JazzFest 2012

Brněnský JazzFest odtajnil hvězdy pro rok 2012 a zahájil předprodej. Široké spektrum jazzu a sousedících žánrů už tradičně představí jedenáctý ročník mezinárodního festivalu Jazzfest Brno. Od 11. do 26. dubna 2012 se do Brna sjede plejáda výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény a nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné (nejen) hudební zážitky.

Brian Blade
Brian Blade
Festival JazzFest si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsession. Program 11. ročníku je mimořádně nabitý, pořadatelům se podařilo do úzkého časového rozmezí vtěsnat celou řadu jazzových hvězd. Jádro programu tvoří opět jazzmani z kolébky jazzu, USA, ale festival vedle nich nabízí i pestrou paletu hudebníků celkem ze třinácti zemí.

V rámci projektu Ruská kultura v ČR vystoupí dne 15. dubna 2012 v Divadle Husa na provázku v USA domestikovaný ruský trumpetista Alex Sipiagin s vlastním kvartetem. V Sipiaginově kapele hrají vynikající spoluhráči, basista Boris Kozlov, kytarista Adam Rogers a bubeník Nate Smith. 16. duben 2012 bude patřit zřejmě nejzaměstnanějšímu jazzovému bubeníkovi dneška, Brianu Bladeovi. Jeho fanoušky jistě překvapí, že vedle nenapodobitelné muzikálnosti a neskutečných bubenických schopností umí i úžasně zpívat a hrát na kytaru. Jeho aktuální ansámbl, který do brněnského Semilassa zavítá, hraje písničky z desky Mama Rosa, kde se Blade uplatnil právě jako zpěvák, kytarista a skladatel.

Další atraktivní koncert z bohaté nabídky festivalu pro rok 2012 čeká posluchače ve středu 18. dubna 2012 v sále kulturního centra Semilasso v podobě vystoupení tria originálního pianisty Vijaye Iyera, který očaroval v roce 2011 publikum Strun podzimu. Program pokračuje v pátek 20. dubna 2012 na stejném místě koncertem amerického kytaristy Jonathana Kreisberga, aby se na den přesunul do luxusního prostředí Besedního domu. Avishai Cohen
Avishai Cohen
Ten bude 23. dubna 2012 svědkem dvojkoncertu arménského pianisty Tigrana Hamasyana a mezinárodního smyčcového kvarteta Radio String Quartet Vienna. Závěr festivalu opanují 25. dubna 2012 saxofonista Donny McCaslin s jazzrockovým projektem Perpetual Motion a 26. dubna 2012 v Bobycentru neuvěřitelně zábavný a právem mimořádně populární basista Avishai Cohen.

Neustále rostoucí počet festivalových účinkujících se projevuje kosmetickou změnou formátu. Festivalové koncerty se totiž rozprostřou do téměř celého měsíce dubna, aby umožnily i věrným návštěvníkům dopřát si krátkého oddechu mezi jednotlivými koncerty, kterého se jim při více než týdenních maratónech posledních tří ročníků nedostalo. Budou si tak moci užít většího počtu zajímavých koncertů.

Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Pokračovat budou i workshopy špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nově vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem festivalu. Populární organizované jamsessions jsou od počátku festivalové historie nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku jedenáctém.

Pat Metheny
Pat Metheny
Ty nejluxusnější ozvěny jedenáctého ročníku ovšem s dvouměsíčním odstupem v rámci festivalové letní série obstará hudební fenomén jménem Pat Metheny. Ten svůj nový projekt The Pat Metheny Quartet předvede publiku 28. června 2012 v Bobycentru. Metheny má novou all-star kapelu, která vyráží na rozsáhlé letní turné ve složení: saxofonista Chris Potter, kontrabasista Ben Williams a za bicími Antonio Sanchez.

Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na webu Jazzfestbrno.cz. Informace ke koncertu Pata Methenyho na Patmetheny.cz. Speciální edice vstupenek na vybrané koncerty pro předvánoční trh je k dispozici od konce listopadu 2011 za zvýhodněné ceny.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 24.11.2011 09:31
Poslední změna: 02.12.2011 12:18

RSS

Hodnocení: 0.00 (0x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz