Kultura

Dialog s časem v Muzeu města Ústí nad Labem

3. listopadu 2011 od 15 hodin se v Muzeu města Ústí nad Labem uskuteční vernisáž výstavy Dialog s časem / Dialog mit der Zeit. Výstava prezentuje mramorové plastiky z životního díla sochaře Klause Horstmanna-Czecha, darovaných autorem roku 2011 městu Ústí nad Labem.

Klaus Horstmann-Czech
Klaus Horstmann-Czech
Profesor Klaus Horstmann-Czech patří k významným evropským sochařům. Roku 2010 byl vyznamenán čestnou profesurou přední akademie umění starého kontinentu ve Florencii. Střídavě žije a tvoří v německém Heidelbergu a v italském městě Carrara. Jeho díla jsou zastoupena v řadě významných galerií v Německu i jinde v zahraničí. V Česku se s nimi můžete setkat pouze v Ústí nad Labem. Jeho vztah k severočeské metropoli je totiž niterní. Narodil se tu roku 1943 do česko-německé rodiny a roku 1949 se vystěhoval do Německa. V roce 2011 se rozhodl obohatit umělecké sbírky města cennou kolekcí mramorových plastik, a tím se zařadil mezi nejvýznamnější mecenáše ústeckého muzea v celé jeho 135leté historii.

Dialog s časem Dialog mit der Zeit
Dialog s časem Dialog mit der Zeit
Klaus Horstmann-Czech předá ve čtvrtek 3. listopadu 2011 předá do uměleckých sbírek městského muzea v Ústí nad Labem cenný soubor moderních mramorových plastik. Ústí tak bude jediným českým městem, kde milovníci umění mohou vidět díla tohoto sochaře evropského formátu. Současný dar představuje devět rozměrných plastik, z nichž nejtěžší váží několik set kilogramů. Kolekce dokumentuje posledních dvacet let umělcovy tvorby a zahrnuje také dílo Dialog s časem, jež považuje sám mistr za stěžejní bod své umělecké kariéry. Umělec pracuje s mramorem, který kombinuje s dalšími materiály jako sklo nebo kov. Tvoří přímo v jednom z nejvyhlášenějších nalezišť mramoru v italském městě Carrara, odkud čerpal materiál i proslulý Michelangelo. Horstmann-Czech se také hlásí k odkazu antického umění, které se promítá ve tvarové čistotě jeho děl.

"Cítil jsem jako čest i povinnost nechat ve svém rodném městě nějakou stopu jako umělec," komentoval své mecenášské pohnutky sochař. Neobvyklé kašny a další sochařská díla z ateliéru Horsmanna-Czecha zdobí řadu měst v Německu. Přes deset let se marně snaží podobně prosadit také v Ústí.

Nynější dar si bude moci prohlédnout veřejnost od čtvrtka 3. listopadu 2011 od 15.00 hodin v prostorách muzea, kde autor osobně zahájí dlouhodobou výstavu Dialog s časem.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 27.10.2011 07:04
Poslední změna: 31.10.2011 05:36

RSS

Hodnocení: 5.00 (1x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz