Osobní deníček

Přijďte se rozloučit s gorilou Mojou do pražské zoo

V neděli 2. října 2011 se za Mojou do pražské zoologické zahrady vypravila spolu se stovkami jejích příznivců i zpěvačka Lucie Bílá. Před Mojiným odjezdem do španělského Cabárcena tak začal týden loučení.

Moja (Autor: Tomáš Adamec)
Autor: Tomáš Adamec
Moja
Nejslavnější česká gorila Moja se v neděli 2. října 2011 oficiálně rozloučila se svým domovem. Lucie Bílá, která Moje propůjčila svůj hlas na CD gorilích pohádek Moja a páv a Moja, Tatu a tiplíci, jí předala spolu s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem cestovní pas. Kdy přesně Moja odletí do španělské zoo zůstává tajností, ale do 9. října budou mít návštěvníci určitě možnost Moju vidět v Pavilonu goril. Milovníci gorily Moji také mají od začátku září možnost napsat Moje dopis na rozloučenou, přičemž už bylo popsáno více než 180 metrů papíru.

Lucie Bílá spolu s Miroslavem Bobkem předali Moje cestovní pas (Autor: Tomáš Adamec)
Autor: Tomáš Adamec
Lucie Bílá spolu s Miroslavem Bobkem předali Moje cestovní pas
Moja, potomek samce Richarda a samice Kijivu, se narodila v Zoo Praha jako první gorilí mládě narozené v České republice. Narodila se 13. prosince 2004 a její jméno Moja znamená ve svahilštině "první". Dva a půl roku byla Moja jediným mládětem v Pavilonu goril, dnes má již dva sourozence, samečky Tatua a Kiburiho. V životě Moji se událo několik zajímavých věcí, přičemž se jednou Moja ocitla i v ohrožení života. Ráno 29. srpna 2006 spadla do vodního příkopu ve venkovní expozici, kde ji objevil a z vody zachránil tehdejší chovatel goril Marek Ždánský. Moja a Kiburi (Autor: Tereza Šindelářová)
Autor: Tereza Šindelářová
Moja a Kiburi
Dospělá zvířata zjevně pochopila, že se děje něco vážného, ale nedokázala Moje pomoci. Chovatel bez váhání skočil do příkopu a Moju z vody vytáhl. A byla to samice Kamba, která si Moju od něj klidně vzala a položila na záda. Největší přátelství navázala právě se samicí Kambou, a to v době, kdy se Kijivu narodil v květnu 2007 druhý potomek, sameček Tatu. Kamba měla za sebou neúspěšný porod a asi i díky tomu vznikl postupem doby mezi Mojou a Kambou vztah téměř mateřský.

 (Autor: Tomáš Adamec)
Autor: Tomáš Adamec
Moja se stala hrdinkou nejen v Čechách, kde o ní vycházely knížky gorilích pohádek Moja a páv a Moja, tatu a tiplíci, ale i stejnojmenná CD, které namluvila a nazpívala Lucie Bílá. Postupem času Moja dobyla i Afriku. Výtěžek z produktů, jejichž tváří byla Moja a další gorily z pražské zoo, putoval na speciální sbírkové konto, ze kterého byly financovány aktivity na záchranu goril nížinných ve střední Africe, mj. vytištění a distribuce pohádkových knížek o gorilách v Kamerunu, Kongu-Brazzaville a Středoafrické republice. Anglické a francouzské verze pohádkových knížek měly v tamních dětech vzbudit vztah ke gorilám a přírodě vůbec. Afričtí školáci si Moju zamilovali natolik, že začali psát do Prahy, aby se Moja, až bude muset pražkou zoo opustit, odstěhovala do kamerunského Limbe. V roce 2011 nastal čas jejího odchodu. Evropský koordinátor chovu lidoopů pro ni vybral krásnou zoologickou zahradu, přírodní park Cabárceno na klimaticky příznivém severu Španělska, kde bude žít s geneticky cenným samcem Nikym a dalšími dvěma samicemi.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 05.10.2011 03:50
Poslední změna: 07.10.2011 12:19

RSS

Hodnocení: 5.00 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz