Společnost

Zdenek Merta oslaví šedesátiny v Brně a Petrohradě

25. dubna 2011 slaví šedesáté narozeniny hudební skladatel a klavírista Zdenek Merta. Městské divadlo Brno připravilo při této příležitosti koncert s názvem Mertoviny, který proběhne 13. května 2011 v 19:30 hodin na Hudební scéně MdB. Druhá část oslav se plánuje na 27. května 2011 v Petrohradě, kde poprvé zazní nová Mertova symfonie Saint Petersburg napsaná na zakázku města.

Zdenek Merta
Zdenek Merta
"Vzhledem k bílým nocím a pověsti Petrohradu posledních tří set let, je to, myslím, pěkná motivace pro výlet do Finského zálivu. Doufám, že se tam s některými z vás uvidím," říká Zdenek Merta. Slavnostní koncert v Petrohradě se koná u příležitosti Dne města Petrohrad a je to již druhá Mertova "petrohradská" premiéra během krátké doby.

Městské divadlo Brno považuje Mertovy kulatiny za příhodné k částečné rekapitulaci jeho tvorby. Na scéně proto zazní průřez Mertovými muzikály, ale i hudba z představení Laterny magiky Casanova a části skladeb Via Lucis a Saint Peterburg. Dostaví se také atraktivní hosté, které Zdenek Merta potkal ve svém bohatém uměleckém životě.

Zdenek Merta napsal přes 500 písní, mnoho filmové i televizní muziky, sedm muzikálů, dva balety, operetu, dvě opery a dvě symfonie. Rozpětí jeho práce je tedy nebývale široké, od známého popěvku Hastrmane tatrmane po velká symfonická díla. Začínal jako mnoho jiných v divadle Semafor, několik let vedl skupinu Kardinálové s Petrou Černockou a Petrem Rezkem, později spolupracoval s Hanou Hegerovou a Petrou Janů. Od roku 1987 se datuje jeho stálá práce s jeho současnou manželkou Zorou Jandovou. Společně vydali několik CD, uskutečnili mnoho koncertů i televizních vystoupení. Absolvovali také tři americká turné a jejich muzikál Nahá múza je v současné době na repertoáru MdB. Kromě psaní hudby se Zdenek Merta věnuje také producentské činnosti. Pozoruhodný byl například projekt uvedení Mše Leonarda Bernsteina na Pražském hradě. Příležitostně také publikuje v různých periodikách.

Kdo zná Zdenka Mertu více než jako posluchač ze sedadel divadelních a koncertních sálů ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Kromě toho je velmi dobrým klavíristou a ve svých pořadech autenticky využívá spojení praktického muzikanta, kreativního tvůrce a nevšedního moderátora "talkmastera".

Editor: Janinka
Vytvořeno: 22.04.2011 09:20
Poslední změna: 22.04.2011 10:09

RSS

Hodnocení: 0.00 (0x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz