Tradiční Den ptactva v Zoo Jihlava
Na první dubnovou sobotu, tedy 2. dubna 2011, chystá jihlavská zoo ve spolupráci s ČSOP Jihlava již tradiční akci s názvem Den ptactva. Kromě toho mohou návštěvníci zoo vidět mláďata jarního opičího babyboomu i novou výstavu.
Autor: Kateřina Kosová
Dravci, Den Ptactva Od 9 do 15 hodin bude na Dni ptactva v areálu jihlavské zoo probíhat pestrý program pro všechny návštěvníky, ve kterém nebude chybět například ptačí dílna s rukodělnými aktivitami pro děti i dospělé, soutěže
Autor: Eva Ježková
Chvostan bělolícínebo stanoviště s metodami a zajímavostmi z pozorování ptactva. Návštěvníci uvidí také ukázky výcviku dravců a sov v 11 a v 15 hodin v prostoru sadu pod vedením manželů Školoudových.
Tak jako každý rok budou mít nositelé ptačího příjmení, kteří se zaregistrují na pokladnách zoologické zahrady, poloviční vstupné, tedy 40 Kč dospělí a 20 Kč děti, studenti a důchodci a budou zařazeni do slosování o vyhlídkový let a další ceny. Ptákem roku 2011 je strnad obecný, Strnadovi tedy budou mít v sobotu 2. dubna 2011 vstup do jihlavské zoo zdarma.
Autor: Martina Davidová
KočkodanZoologická zahrada Jihlava se na jaře těší z několika mláďat. S těmi opičími se doslova roztrhl pytel. Jako první spatřil světlo světa malý chvostan bělolící v Amazonském pavilonu. Ten byl opravdovým dárkem z lásky, který dostal 16. února 2011 samec chvostana bělolícího. Jeho družka mu dva dny po svátku svatého Valentýna porodila mládě.
Autor: Martina Davidová
Ježek bělobřichýJen o dva dny mladší je mládě u rodinky kočkodanů campbellových (Cercopithecus campbelli).
Jarní návštěvníci se mohou těšit ještě například na oblíbená jehňátka ovcí romanovských, kůzlátka koz kamerunských, malého klokánka rudého, mláďata surikat nebo vzácného kaloně zlatého v noctunariu africké vesnice Matongo. Tam se rozmnožili i ježci bělobřiší, kolem kterých se batolí čtyři malí ježečci.
Jihlavská zoo nabízí v těchto dnech nejen mláďata, ale i další novinky. Návštěvníci si mohou prohlédnout například i nově instalovanou výstavu mikrofotografií s názvem Sem! Crustaceana aneb svět roztodivných korýšů pod drobnohledem. Pod záštitou časopisu Živa a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je od 15. března 2011 k vidění ve výstavní místnosti v prostoru nového vstupního areálu svět rozličných korýšů z pohledu elektronového mikroskopu z rukou Petra Jana. Na 20 velkoformátových snímcích lze vidět jak běžné perloočky, svijonožce, lasturnatky, škeblovky, různonožce či poustevníčky, tak korýše parazitické nebo dokonce endemické zástupce nejnověji objeveného korýšího řádu Mictacea z Bermudských zatopených jeskyní. Některé z preparátů pocházejí ze sbírek Národního muzea v Praze, kde na svůj velký okamžik čekaly i přes sto let.