Kultura

Barokní podvečery předvedou zároveň hudební i divadelní zážitky

11. ročník cyklu koncertů s názvem Barokní podvečery, který zve všechny milovníky kvalitní staré hudby 17. a 18. století, začíná v neděli 6. března 2011. Přední současní pěvci a instrumentalisté rozezní první tóny slavných barokních skladatelů v Míčovně Pražského hradu od 19:30 hodin. Koncert nazvaný Les Fous Divertissants aneb Veselý blázinec v sobě nese souznění hudebního a divadelního světa, kdy se virtuozita českých hudebníků prolne s umem francouzských herců. Bohatý program Barokních podvečerů může zároveň sloužit jako závdavek oblíbených Letních slavností staré hudby.

Barokní podvečery předvedou zároveň hudební i divadelní zážitkyÚstřední téma Theatrum Mundi & Theatrum Sacrum nabídne rozličné pohledy v podobě třech různých vystoupení. Dramatičnost hudby bude vyjádřena jak v organickém propojení Charpentierovy a Lullyho hudby s Molièrovými komediemi, tak i v umění hudby evokovat pohyb, gesta, deklamaci či děj. Při novodobé premiéře skladeb německého houslisty a skladatele Johanna Friedricha Fasche se posluchači mohou přesvědčit, že komediální přednes lze najít i v čistě instrumentálních dílech.

Originální a objevná dramaturgie Barokních podvečerů je výsledkem intenzivní badatelské činnosti, která každoročně umožňuje uvedení několika novodobých světových premiér. Podílí se na nich přední čeští i zahraniční pěvci a instrumentalisté, které doprovází rezidenční soubor Collegium Marianum pod uměleckým vedením dramaturgyně celé akce, flétnistky Jany Semerádové. Domovskou scénou koncertů jsou unikátní, autentické prostory Barokního knihovního sálu Collegium Marianum v objektu bývalého servitského kláštera v pražské Melantrichově ulici.

"Lully, rozesměj nás," volával na svého přítele, hudebního skladatele Jeana-Baptistu, francouzský spisovatel a dramatik zvaný Molière. Během prvního z večerů publikum rozveselí herecké výstupy z Molièrových komedií Zdravý nemocný, Učené ženy a Lékařem proti své vůli podkreslené právě hudbou Lullyho a Marca-Antoina Charpentiera. Mistrovství obou jmenovaných dokládá znovuobjevená hudba ke hře Raymonda Possiona Les Fous Divertissants aneb Veselý blázinec, s níž se večer bláznivě přehoupne do karnevalové noci. Představení je vzácnou příležitostí setkat se opět s francouzskými herci Bastienem Ossartem a Clotilde Daniaultovou, jejichž výjimečné umění barokní gestiky a deklamace obdivovali již návštěvníci Letních slavností staré hudby v roce 2008.

Barokní podvečery předvedou zároveň hudební i divadelní zážitkyPodruhé se Praha oblékne do barokního hávu v úterý 12. dubna 2011. Giovanni Benedetto Platti, Johann Friedrich Fasch a Jan Dismas Zelenka jsou barokní skladatelé, jimž bude patřit podvečer s titulem Al Santo Sepolcro. V tónech Jana Dismase Zelenky, který studoval v Praze a působil v Drážďanech, ožije typicky český a rakouský žánr sepulchrum – tedy oratoria k rozjímání u Svatého hrobu. To vše v podání souboru Collegium Marianum a barytonisty Tomáše Krále.

Novodobé premiéry koncertů Johanna Friedricha Fasche budou uvedeny v pondělí 9. května 2011. Burlesque je výmluvný název tohoto večera. Faschovy skladby, stejně jako dílo Georga Philippa Telemanna, dokazují, že prvky tohoto žánru se mohou objevit i v čistě instrumentální hudbě. Tóny flétnového koncertu českého skladatele Františka Jiránka, který působil spolu s Faschem v pražské Morzinovské kapele, naladí květnový večer atmosférou barokní Prahy jako před 300 lety.

Předprodej a rezervace vstupenek je zajištěna v Collegium Marianum v pondělí od 10 do 18 hodin, Melantrichova 19, Praha 1, tel.: 224 229 462, 731 448 346, e-mail: vstupenky@collegiummarianum.cz, v předprodejích Ticketpro.cz. Za vstupné zaplatíte 350 Kč a 270 Kč, vstupné na zahajovací koncert stojí 400 Kč a 300 Kč.  Abonentní vstupné 930 Kč a 690 Kč. Více informací o programu získáte na Baroknipodvecery.cz.

Foto SMART Communication

Editor: Janinka
Vytvořeno: 03.03.2011 02:56
Poslední změna: 03.03.2011 07:55

RSS

Hodnocení: 0.00 (0x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz