Zoo Liberec je první zoo v Čechách, která odchovala vzácného korunáče Sclaterova
Další mimořádný odchov si na sklonku roku 2010 připsala Zoo Liberec. Jako jediná zoo v Čechách totiž odchovala mládě vzácného korunáče Sclaterova (Goura scheepmakeri).
Korunáč SclaterůvKorunáč Sclaterův se vylíhnul už 7. prosince 2010, ale chovatelé dalších 20 dní čekali, zda mládě bude životaschopné. V předchozích dvou letech totiž Zoo Liberec již o několik čerstvě vylíhnutých korunáčů záhy přišla, protože jejich odchov je velmi náročný.
Korunáči jsou endemitem ostrova Nová Guinea, kde se vyskytují ve třech druzích, v zoologických zahradách jsou pak zapojeni do programu ochrany ohrožených druhů v rámci ESB (European Studbook, Evropská plemenná kniha). Podle dostupných informací v současné době populace korunáčů ve volné přírodě stále klesá díky lovu pro maso a ubývání přirozeného prostředí. V zoologických zahradách žilo na konci roku 2008 pouhých 81 jedinců, šest se v témže roce podařilo odchovat. Zoo Liberec samici korunáče dopárovala v létě 2007, kdy dovezla samce ze Zoo Rotterdam a stala se jedinou zoo v Čechách, která pár těchto výjimečných opeřenců vlastní. V průběhu posledních dvou let se už podařilo mládě několikrát naklubat či vylíhnout, ale nikdy zcela odchovat. Teprve v pořadí 20. snůška byla úspěšná. Vejce samice snesla 8. listopadu 2010, mládě se vylíhlo 7. prosince 2010 a je již k vidění v patře pavilónu tropů.
Co víme o korunáčích? Korunáči se vyskytují ve 3 druzích na ostrově Nová Guinea. Korunáč Sclaterův se od ostatních korunáčů odlišuje červenohnědě zbarveným krkem a korunkou bez bílých znaků. Obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří do nadmořské výšky 500 m. Ve výšce 3,5 – 15 m nad zemí si staví hutná, pevná hnízda z dříví, palmových nebo obyčejných listů. Samice snáší jedno bílé vejce, ze kterého se po 28 dnech líhne holé mládě, odkázané na péči rodičů. Asi po měsíci opouští hnízdo a ve stáří 15 měsíců se už může rozmnožovat. Korunáč se živí semeny, bobulemi nebo spadlým ovocem.