Osobní deníček

Zoo Liberec je první zoo v Čechách, která odchovala vzácného korunáče Sclaterova

Další mimořádný odchov si na sklonku roku 2010 připsala Zoo Liberec. Jako jediná zoo v Čechách totiž odchovala mládě vzácného korunáče Sclaterova (Goura scheepmakeri).

Korunáč Sclaterův
Korunáč Sclaterův
Korunáč Sclaterův se vylíhnul už 7. prosince 2010, ale chovatelé dalších 20 dní čekali, zda mládě bude životaschopné. V předchozích dvou letech totiž Zoo Liberec již o několik čerstvě vylíhnutých korunáčů záhy přišla, protože jejich odchov je velmi náročný.

Korunáči jsou endemitem ostrova Nová Guinea, kde se vyskytují ve třech druzích, v zoologických zahradách jsou pak zapojeni do programu ochrany ohrožených druhů v rámci ESB (European Studbook, Evropská plemenná kniha). Podle dostupných informací v současné době populace korunáčů ve volné přírodě stále klesá díky lovu pro maso a ubývání přirozeného prostředí. V zoologických zahradách žilo na konci roku 2008 pouhých 81 jedinců, šest se v témže roce podařilo odchovat. Zoo Liberec samici korunáče dopárovala v létě 2007, kdy dovezla samce ze Zoo Rotterdam a stala se jedinou zoo v Čechách, která pár těchto výjimečných opeřenců vlastní. V průběhu posledních dvou let se už podařilo mládě několikrát naklubat či vylíhnout, ale nikdy zcela odchovat. Teprve v pořadí 20. snůška byla úspěšná. Vejce samice snesla 8. listopadu 2010, mládě se vylíhlo 7. prosince 2010 a je již k vidění v patře pavilónu tropů.

Co víme o korunáčích? Korunáči se vyskytují ve 3 druzích na ostrově Nová Guinea. Korunáč Sclaterův se od ostatních korunáčů odlišuje červenohnědě zbarveným krkem a korunkou bez bílých znaků. Obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří do nadmořské výšky 500 m.  Ve výšce 3,5 – 15 m nad zemí si staví hutná, pevná hnízda z dříví, palmových nebo obyčejných listů. Samice snáší jedno bílé vejce, ze kterého se po 28 dnech líhne holé mládě, odkázané na péči rodičů. Asi po měsíci opouští hnízdo a ve stáří 15 měsíců se už může rozmnožovat. Korunáč se živí semeny, bobulemi nebo spadlým ovocem.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 27.12.2010 06:09
Poslední změna: 29.12.2010 08:35

RSS

Hodnocení: 4.67 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz