Kultura

Balet Faust: lidská duše zmítaná pokušením

Velké taneční drama Faust, inspirované nejen slavnou hrou J. W. Goetha, ale hlavně dramatickými dějinami minulého století, vytvořil Libor Vaculík, a to jako spolutvůrce libreta (se Z. Prokešem), choreograf, režisér a tvůrce světelného designu.

Balet Faust: lidská duše zmítaná pokušenímFaust je ve svérázné vizi tvůrce prezentován jako člověk, toužící po moci, bohatství i lásce. Balet Faust: lidská duše zmítaná pokušenímLibor Vaculík nastoluje nejzákladnější a také zřejmě nejčastější otázky týkající se smyslu našich tužeb a ceny, kterou jsme schopni za jejich naplnění zaplatit. Faust tedy prožije nadčasová a stále naléhavá témata lásky, poznání, oběti a věčnosti v otřesných poměrech, které dopustila naše "civilizace" v období II. světové války, přičemž je děj baletu zasazen do Německa v letech 1931–1960 a velmi čitelně obsáhne celých třicet let totality, nacistického i stalinského běsnění.

Balet Faust Libora Vaculíka je svéráznou a pro mnohé jistě překvapivou interpretací klasické látky. V ústřední postavě Feustela alternují Jiří Kodym a Alexandre Katsapov. Balet Faust: lidská duše zmítaná pokušenímPostavu Mefistofela alias Mentese, který se na scéně převtěluje do tyranů Hitlera i Stalina, výborně zvládá Richard Kročil v alternaci s Petrem Zuskou, tragickou postavu dívky Gretchen s citlivým smyslem pro detail tančí Zuzana Susová a Adéla Pollertová.

Výjimečný zážitek z klasického dramatického představení Faust v baletním provedení si můžete dopřát 25. a 30. listopadu 2010 na scéně pražského Stavovského divadla.

Foto 2media.cz

Balet Faust: lidská duše zmítaná pokušenímBalet Faust: lidská duše zmítaná pokušenímBalet Faust: lidská duše zmítaná pokušením

Editor: Janinka
Vytvořeno: 14.11.2010 11:01
Poslední změna: 23.11.2010 08:59

RSS

Hodnocení: 5.00 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz