Osobní deníček

Zoo Liberec vypustila mládě orlosupa v Alpách

Koncem května 2010 Zoo Liberec transportovala tříměsíční mládě orlosupa bradatého, který byl vypuštěn v italských Alpách zpět do volné přírody.

Zoo Liberec vypustila mládě orlosupa v AlpáchZoo Liberec vrátila do volné přírody od roku 2001 již dvanácté mládě vzácného orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus). Letošní mládě, narozené 17. února 2010, bylo vypuštěno v neděli 23. května 2010 v oblasti Argentera v italských Alpy, jen pár kilometrů od hranic s Francií. Zoo Liberec vypustila mládě orlosupa v AlpáchZ Liberce dravec se čtyřčlenným doprovodem vyrazil v pátek 21. května 2010, první noc přenocoval v záchranné stanici ve Vídni, druhou již v Alpách.

Ve Vídni, kde orlosup prošel nezbytnou veterinární prohlídkou, bylo zjištěno, že se stejně jako loni jedná o samici, která na místě dostala jméno Elena. Mládě dostalo miniaturní vysílačku a byly mu speciálně odbarveny letky, aby dravce ochránci přírody na obloze snadno poznali. V současné době orlosup ještě létat neumí, místní zoologové mu tedy budou potravu zatím nosit do uměle vystavěného hnízda. Dravec se v dalších týdnech postupně rozlétá a obstarávání stravy převezme sám.

Zoo Liberec vypustila mládě orlosupa v AlpáchPodle údajů IUCN, Mezinárodní konzervační unie, která každoročně vydává Červený seznam ohrožených druhů, se v současné době Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus)
Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus)
ve volné přírodě vyskytuje asi 1000 až 10000 orlosupů bradatých. V Evropě je to ale jen 610 až 1000 hnízdících párů těchto mrchožroutů, protože většina je rozšířena v asijských oblastech. Dravec obývá výšky až 4000 metrů a hnízda staví na skalnatých útesech či v hlubokých roklích. Z 90% se živí kostmi a velké kusy dokonce shazuje se skal, aby se roztříštily, a snáze se tak dostal k morku. Velkým nepřítelem orlosupů jsou farmáři, kteří je bezdůvodně viní z pytlačení hospodářských zvířat, a často tedy dravcům kladou otrávené návnady.

Zoo Liberec vypustila mládě orlosupa v AlpáchZoo Liberec se programu reintrodukce orlosupa účastní od roku 2001, do volné přírody zatím vypustila 11 mláďat ve Španělsku a v oblasti Mercantour ve francouzských Alpách. Programy reintrodukce, tedy návrat některých druhů do volné přírody, naplňují samu základní podstatu existence zoologických zahrad. Zoo Liberec se kromě orlosupa účastní ještě reintrodukce orla mořského (Haliaeetus albicilla) v oblasti Izraele, a to od roku 1999, odkdy na Blízký Východ poslala tři mláďata. V roce 2009 také zoo vyvezla dva samce ohroženého osla somálského (Equus africanus somaliensis) Shaqa a Bovu do rezervace DECAN v africkém Džibutsku.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 21.05.2010 11:02
Poslední změna: 02.06.2010 10:05

RSS

Hodnocení: 5.00 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz