Kultura

Výstava Smrt pravých neštovic

Výstava Smrt planých neštovic připomíná podíl českých a slovenských lékařů na totálním vymýcení této choroby, kdy jde o první případ vítězství lidstva nad nakažlivou nemocí.

Výstava Smrt pravých neštovicNárodní muzeum a Světová zdravotnická organizace pořádá k třicátému výročí vymýcení neštovic výstavu s názvem Smrt pravých neštovic, která se bude se konat od 21. dubna do 17. října 2010 v hlavní budově Národního muzea v Praze na Václavském náměstí.

V květnu 2010 tomu bude 30 let, co Valné shromáždění členských států Světové zdravotnické organizace WHO deklarovalo dosažení celosvětového vymýcení pravých neštovic, varioly. Šlo o průkopnický čin, první případ totálního vítězství nad nakažlivou chorobou v dějinách medicíny. Na tomto úspěchu se významně podíleli i čeští a slovenští lékaři, ale v Čechách však zůstalo jejich úsilí nedoceněno. Proto se Kancelář Světové zdravotnické organizace v Praze ve spolupráci s Národním muzeem rozhodla uspořádat k tomuto významnému výročí vzpomínkovou výstavu. "Vymýcení pravých neštovic je skutečně výjimečný počin. Dvouletý Rahima Banu z Bangladéše byl poslední nakažený pravými neštovicemi
Dvouletý Rahima Banu z Bangladéše byl poslední nakažený pravými neštovicemi
Jsme rádi, že se jako Národní muzeum na jeho ocenění můžeme také podílet a veřejnosti tak připomenout, že se o něj zasloužili také čeští a slovenští lékaři a vědci. Národní muzeum se o problematiku lékařství a zdraví dlouhodobě zajímá, v našich antropologických sbírkách je celá řada exponátů, které dokumentují vývoj lidstva i rozličných chorob," říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Na výstavě participovali také čeští a slovenští zdravotníci, veteráni, kteří se aktivit vedoucích k vymýcení neštovic přímo účastnili, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní zdravotní ústav, Česká lékařská společnost J. E. P., Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP a Slovenská epidemiologická a vakcinologická společnost, Národní lékařská knihovna - Zdravotnické muzeum.

Výstava představuje historii této velmi závažné nakažlivé choroby. Vývoj procesu na výstavě dokumentují především unikátní fotografie z Indie, Bangladéše, Somálska a jiných zemí, v nichž působili i čeští odborníci. Návštěvnici budou mít možnost vidět také historické i moderní lékařské nástroje, které se používaly při očkování, a dokumenty o poslání a činnosti Světové zdravotnické organizace.

Výstava Smrt pravých neštovicVýstava Smrt pravých neštovic připomíná, že neštovice byly bezpochyby tou nejobávanější nákazou ze všech známých infekčních chorob, přinášející zohavení, slepotu a smrt. Počet lidských obětí tohoto onemocnění, navzdory tomu, že od konce 18. století byla známa účinná vakcína, převýšil počty všech padlých v historicky dokumentovaných válečných konfliktech. Ještě v polovině 20. století umíraly na neštovice miliony lidí v téměř šedesáti zemích Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Vymýcení neštovic bylo dávným snem lidstva a pro jeho uskutečnění byla nutná široká mezinárodní spolupráce a těsná koordinace úsilí všech zainteresovaných zemí.

K výstavě jsou připraveny i doprovodné akce, zejména pro studující mládež, v podobě přednášek a promítání historických filmových dokumentů o Světové zdravotnické organizaci a jejím programu vymýcení pravých neštovic.

Foto Wikipedia

Editor: Janinka
Vytvořeno: 13.05.2010 10:52
Poslední změna: 22.05.2010 08:52

RSS

Hodnocení: 4.17 (6x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz