Kultura

Varaní den v Zoo Praha

Do Zoo Praha právě přicestoval samec varana komodského Leonardo. Jeho zapojení do chovu by bylo nesmírně cenné pro budoucnost celé evropské varaní populace. Leonarda i další varany z pražské zoo budete moci blíže poznat v neděli 25. dubna 2010, kdy proběhne Varaní den.

Varan Leonardo v Zoo Praha (Autor: Petr Velenský)
Autor: Petr Velenský
Varan Leonardo v Zoo Praha
Do Zoo Praha přicestoval nový samec varana komodského Leonardo, který pochází z populace z ostrova Flores. „Nakládání v Plzni do úzké dlouhé bedny proběhlo bez problémů. Po příjezdu do Prahy jsme provedli komplexní vyšetření v šetrné inhalační narkóze, které trvalo zhruba hodinu,“ uvedl Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha.

Varana chovatelé změřili a zvážili – měří 256 cm a váží 77 kg. Veterinář mu odebral krev, provedl vyšetření očí, RTG kloubů a korekci drápů. „Probuzení z narkózy bylo velmi rychlé, Leonardo byl již za 30 minut zcela v pořádku. Noc strávil ve vyhřívané jeskyni,“ dodal Petr Velenský.

 (Autor: People.cz)
Autor: People.cz
Samec Leonardo je pro chov velmi cenný, nicméně už je poměrně starý, patří k nejstarším varanům v Evropě. Vylíhl se 22. května 1994 v Zoo Taman Safari Park v městě Bogor v Indonésii a do Plzně přijel spolu se samicí v říjnu 1997. Šlo o vůbec první varany komodské v České republice. Rozmnožení se bohužel nezdařilo.

Varan komodský ve volné přírodě na ostrově Komodo (Autor: People.cz)
Autor: People.cz
Varan komodský ve volné přírodě na ostrově Komodo
Zoo Praha je již nyní varaní velmocí. Posledním úspěchem je snůška dvaceti vajec, která byla chovné samici odebrána v polovině února 2010 a která je nyní umístěna v líhni. Příchod Leonarda do pražské zoo je však zásadní i z pohledu celoevropského chovu. „Varani v evropských zoo mají úzkou genetickou základnu, chov je založen jen na velmi malém počtu zvířat. Při sestavování chovných párů jsou proto omezené možnosti, jak zvířata spojovat, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě,“ vysvětluje Velenský. Plzeňský samec není příbuzný se žádnými varany v Evropě a jeho zapojení do chovu by bylo nesmírně cenné pro budoucnost celé evropské populace. K připouštění s naší samicí by mohlo dojít v lednu 2011. „Do té doby budou oddělení, ale přes přepážku z bambusových kmenů se budou moci seznamovat,“ uzavírá Petr Velenský.

Indonéský tanec (Autor: Kintari)
Autor: Kintari
Indonéský tanec
Leonarda již můžete vidět ve výběhu. V neděli 25. dubna 2010 ve 14:30 hodin proběhne jeho oficiální přivítání v Pavilonu Indonéská džungle v rámci Varaního dne, kdy se můžete dozvědět více o chovu varanů v Zoo Praha a seznámit se s ostatními varany. Ve 13:30 hodin proběhne komentované krmení varanů v Pavilonu velkých želv a při té příležitosti se zoo symbolicky rozloučí se samcem Komodorem, který zanedlouho odjede do zoo v Colchesteru. Vrcholem programu bude křest 7 půlročních mláďat varanů komodských, který proběhne v 15:30 hodin před Pavilonem velkých želv za účasti zástupců Indonéského velvyslanectví a herců Studia Ypsilon. Nebude chybět doprovodný program s ochutnávkou indonéské kuchyně nebo tradičním indonéským tancem.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 21.04.2010 06:42
Poslední změna: 28.04.2010 09:36

RSS

Hodnocení: 5.00 (5x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz