Kultura

Výstava fotografií Vladimíra Bruntona

Ve středu 20. ledna 2010 se v krásných prostorech barokního paláce Mamaison Pachtův Palace uskutečnil zajímavý společenský večer určený všem milovníkům umění, zejména toho fotografického. Konala se zde totiž vernisáž výstavy fotografických portrétů i volné tvorby Vladimíra Bruntona.

Vladimír Brunton
Vladimír Brunton
Fotografa Vladimíra Bruntona dlouhá léta fotografie nezajímala, i když se jako asistent filmové a televizní kamery v Československé televizi často ocital v blízkosti profesionálních fotografů. S počátky privátního podnikání v roce 1989 si jako jeden z prvních soukromníků v Čechách založil živnost na natáčení videozáznamů a otevřel vlastní videostudio. Hudebník Varhan Orchestrovič Bauer a fotograf Vladimír Brunton
Hudebník Varhan Orchestrovič Bauer a fotograf Vladimír Brunton
K vlastní fotografické tvorbě ho inspirovalo až setkání se starým fotografem v Norsku, kde 10 let pobýval. I dnes vyráží v průměru čtyřikrát do roka na cesty po světě. S fotoaparátem navštívil země jako Izrael, Island, Kubu, Venezuelu, Jordánsko, Guadeloupe, Austrálii, Gambii a další. Vladimír Brunton fotografuje téměř výhradně postaru velkoformátovým deskovým fotoaparátem 8 x 10 Toyo nebo 4 x 5 Linhof s černobílým filmem. Ve své tvorbě se Vladimír Brunton nechal inspirovat fotografiemi a filozofií Františka Drtikola.

Výstava Vladimíra Bruntona přináší nejen jeho volnou tvorbu, ale i jeho fotografické portréty osobností českého kulturního, společenského i politického života. Výstava čítá celkem 40 obrazů, pláten o velikosti 100x120 cm. Polovina z nich pochází z volné tvorby a nese titul Faces, bodies and feelings. Originální fotografické portréty si přišla prohlédnout herečka Chantal Poullain.
Originální fotografické portréty si přišla prohlédnout herečka Chantal Poullain.
Druhá polovina je věnována právě portrétům osobností, mezi něž patří například bývalý prezident Václav Havel, podnikatel Tomáš John Baťa, zpěvák Karel Gott, matematik Jaroslav Kurzweill, režisér Miloš Forman, herečka Květa Fialová, pianista Emil Viklický, režisér Jiří Menzel, moderátor Jan Kraus, spisovatel Arnošt Lustig, herec Jiří Suchý, kvantový chemik Rudolf Zahradník, cestovatel Miroslav Zikmund, herec Jan Tříska, fotograf Jan Saudek.či výtvarník Theodor Pištěk.

Částečně prodejní expozice fotografa Vladimíra Bruntona nabízející portréty osobností v životní velikosti tuzemského kulturního, společenského i politického života bude v pražském barokním paláci Mamaison Pachtův Palace otevřena do 31. března 2010.

Foto 3p3 Consulting

Editor: Janinka
Vytvořeno: 31.01.2010 01:17
Poslední změna: 28.02.2010 11:05

RSS

Hodnocení: 4.50 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz