Kultura

Výstava Globální portrét malíře Jiřího Votruby v Berlíně

Až do 27. listopadu 2009 potrvá v galerii Českého centra v Berlíně výstava tří českých umělců, jejíž součástí je i cyklus obrazů Globální portrét malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby. Obrazy tento umělec už vystavoval na téměř padesáti samostatných výstavách po celém světě, včetně exotických destinací jako je Káhira, Chartúm nebo Bejrút. Jeho nejnovější prací je Globální portrét, soubor figurálních portrétů lidí z různých konců světa, které spojuje život v konzumní společnosti.

Dr. Heinrich Blömeke
Dr. Heinrich Blömeke
Malíř Jiří Votruba vystavuje v galerii Českého centra v Berlíně figurální portréty lidí z různých konců světa, které spojuje život v konzumní společnosti. Cyklus Globální portrét vznikl v průběhu roku 2009 a společně s obrazy Jiří Votruba v pozadí s portrétem básníka Lane Lamse z Kansas City (Autor: Marcel Rozhoň)
Autor: Marcel Rozhoň
Jiří Votruba v pozadí s portrétem básníka Lane Lamse z Kansas City
Lindy Klimentové a Mirka Kaufmana budou obrazy vystaveny až do 27. listopadu 2009.

Jak říká malíř, grafik a ilustrátor Jiří Votruba, téma konzumu a jeho svůdnosti ho v posledních letech čím dál víc fascinuje. "Život v globální společnosti nás nutí, abychom svou touhu po kráse a výjimečnosti naplnili něčím, co je k mání pro všechny," říká malíř, jehož portréty v zářivě radostných barvách inspirovala posmoderna i jeho oblíbený pop-art a komiksová estetika.

"Na malování portrétů mě lákala i možnost setkat se s různými typy portrétovaných," dodává. Ve Votrubově Globálním portrétu je zastoupena třeba primabalerína Nikola Márová, ředitel Goethe-Institutu Praha Heinrich Blömeke, Keiro Kitagawa
Keiro Kitagawa
malíř Petr Písařík, redaktorka egyptského listu Al Ahram Mouchira Moussa, jazzman Štěpán Markovič, majitel obchodu v Anses d’Arlet z Martiniku Alex Rosine ale i neznámá mladá prodavačka Kero Kitagawa z módního butiku v japonské Kanazawě.

"Všichni sice malbu pečlivě konfrontovali s vlastní představou o své osobnosti a vzhledu, možnost mít vlastní obraz, jako kdysi dědeček visící nad krbem, je ale bez výjimky zaujala," říká Jiří Votruba, podle něhož je portrét stále vnímán jako důležitá součást rodinné historie.

Cyklus globálních portrétů se teď chystá rozšířit o další díla: v pořadí jsou třeba Katharina Witgenstein z hamburské pobočky Sotheby´s, Hasib Saleh, afghánský majitel restaurace Kabul v Praze, bývalý argentinský velvyslanec v Praze Juan Eduardo Fleming z Buenos Aires nebo krojovaný František Hruboš ze slováckých Hradčovic.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 04.11.2009 07:52
Poslední změna: 09.11.2009 11:45

RSS

Hodnocení: 4.00 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz