Kultura

Krajem soutoku Vltavy se Sázavou

Josef Dvořák, rodák z Davle, dokumentoval v první polovině 20. století místa, která v dnešní době už nemáme možnost prozkoumat, protože některá z nich zmizela pod hladinou vodních děl vltavské kaskády. Unikátní dědictví, které nám na stovkách fotografií ateliéru pana Dvořáka zbylo, uspořádal podle lokalit Vojtěch Pavelčík.

Povodeň ve Štěchovicích nad Vltavou v říjnu roku 1915 (Autor: Josef Dvořák)
Autor: Josef Dvořák
Povodeň ve Štěchovicích nad Vltavou v říjnu roku 1915
Autor knihy Krajem soutoku Vltavy se Sázavou Vojtěch Pavelčík v úvodu říká: "Chatu mých prarodičů na břehu Slapského jezera jsem navštěvoval již od mládí, ale až někdy v roce 2000, po téměř 20 sezónách zde strávených, mě začalo zajímat, jak vlastně vypadala okolní krajina v době, kdy ještě žádná přehrada nebyla. Davle nad Vltavou kolem roku 1915. V popředí hostinec Libřice. (Autor: Josef Dvořák)
Autor: Josef Dvořák
Davle nad Vltavou kolem roku 1915. V popředí hostinec Libřice.
Když jsem pak v jednom pražském antikvariátu zcela náhodou narazil na pohlednici ze Svatojánských proudů, ani ve snu mne nenapadlo, kam mne můj počínající zájem nakonec zavede. Začala tedy sháňka po starých pohlednicích a fotografiích z Povltaví. Netrvalo dlouho a díky svému novému koníčku jsem začal postupně objevovat krásu a bezpochyby zajímavou historii kraje, který jsem doposud znal víceméně jen z balkonu chaty. Již od počátku jsem si chtěl vytvořit reálnou představu o krajině, kterou jsem v podobě před výstavbou přehrad neměl možnost nikdy poznat. Můj zájem budily zejména pohlednice fotografické a sám jsem byl překvapen, co všechno se mi za relativně krátkou dobu podařilo nashromáždit. Účastníci kurzu autoškoly v Davli. Zcela vpravo fotograf Josef Dvořák. (Autor: Josef Dvořák)
Autor: Josef Dvořák
Účastníci kurzu autoškoly v Davli. Zcela vpravo fotograf Josef Dvořák.
Při neustálém prohrabování se ve svých "pokladech" jsem si nakonec nemohl nevšimnout, že běžnou produkci pohlednic z tohoto kraje svým zpracováním a celkovým pojetím převyšuji pohlednice signované ručně psanou značkou Dvořák-Foto-Davle.

Sám amatérsky fotografuji a tak mi začala být produkce atelieru Josefa Dvořáka velice sympatická. Začal jsem tyto pohlednice a fotografie vyhledávat. Nové Dvory u Slap nad Vltavou kolem roku 1918. (Autor: Josef Dvořák)
Autor: Josef Dvořák
Nové Dvory u Slap nad Vltavou kolem roku 1918.
Najednou mne již nezajímaly jen ty pěkné záběry; chtěl jsem se také dozvědět něco více o historii míst na snímcích zachycených, o době v které vznikaly a v neposlední řadě i něco o jejich autorovi. Začal jsem tedy pátrat a s pomocí potomků fotografa Dvořáka a mnoha dalších ochotných pamětníků a spolupracovníků jsem získával podklady pro připravovaný článek o fotografu Josefu Dvořákovi zprvu určený pouze ke zveřejnění na mých webových stránkách. V té době se doslova roztrhl pytel s knihami zachycujícími na starých pohlednicích mnohé lokality naší krásné vlasti. Ač jsem to zprvu neměl vůbec v úmyslu, začal jsem přemýšlet o publikaci, která by zachytila obraz kraje kolem soutoku Vltavy se Sázavou právě na fotografiích Josefa Dvořáka. Krajem soutoku Vltavy se Sázavou
Krajem soutoku Vltavy se Sázavou
Má snaha byla podpořena i zjištěním, že mnozí dnešní místní obyvatelé nemají o bohaté a zajímavé historii tohoto kraje valného povědomí a navíc reprezentativní publikace zachycující krajinu soutoku Vltavy se Sázavou na dobových fotografiích doposud chyběla. Po téměř pěti letech práce předkládám knihu plnou nejen nádherných fotografií Josefa Dvořáka, ale snad i zajímavých informaci o historii tohoto kraje. Kmotrem knihy se stal filmový historik Karel Čáslavský
Kmotrem knihy se stal filmový historik Karel Čáslavský
Na počátku své snahy o sestavení této knihy jsem netušil, do čeho to vlastně jdu. Brzy jsem však poznal, že práce na něčem takovém je doslova nekonečným příběhem. Stale se objevovaly další a další fotografie, stale vyplouvala nová svědectví a nové prameny, z kterých by bylo možno čerpat. Je toho jistě ještě hodně, co by se mohlo v této publikaci objevit a co jsem zatím nestačil vybádat, ale pokud by mělo být toto dílko dokonalé, zřejmě by nikdy nebylo dokončeno. Činnost Josefa Dvořáka nebyla v tehdejší republice jistě ojedinělá. Našly by se i další regiony, které měly své fotografy-dokumentátory. Jižně od Prahy byl však Josef Dvořák jediný, kdo skutečně dlouhodobě a zčásti i systematicky pořizoval fotografie tohoto kraje. Za svou téměř 50letou kariéru vytvořil dílo, které stojí jistě za pozornost. Doufám, že kniha probudí zájem o historii těchto míst a snad i přispěje k zachování ztraceného obrazu tohoto kraje budoucím generacím.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 16.10.2009 08:45
Poslední změna: 03.11.2009 11:05

RSS

Hodnocení: 4.94 (17x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz