Kultura

Audiokniha Fejetony Rudolfa Křesťana vyjde u příležitosti půlstoletí jeho tvorby

Spisovatel a novinář Rudolf Křesťan bývá označován jako král fejetonů. Vtipná a úsměvná zamyšlení publikuje již půl století.

Tak svého manžela Rudolfa vidí Marta Křesťanová
Tak svého manžela Rudolfa vidí Marta Křesťanová
Dlouhá léta byly krátké literární texty Rudolfa Křesťana neodmyslitelně spjaty s časopisem Mladý svět. O trvalém čtenářském zájmu svědčí patnáct knižních sbírek a čtvrt milionu prodaných výtisků. Audiokniha Fejetony Rudolfa Křesťana vyjde u příležitosti půlstoletí jeho tvorbyV posledních letech Rudolf Křesťan své nové vyprávěnky sám uvádí před rozhlasovým mikrofonem. Pro chystanou audioknihu si k autorskému čtení v nahrávacím studiu vybral 33 nejúspěšnějších fejetonů ze své dosavadní tvorby.

"Když mi vydavatelství Popron Music nabídlo, abych natočil dvě cédečka z půlstoletého psaní, měl jsem zvláštní pocit. Na jedné straně jsem to bral jako kompliment, na druhé straně jako oříšek. Jak vybrat z tolika textů ukázku těch takzvaně nejoblíbenějších? Před podobnou volbou jsem už jednou v životě stál, a to v roce 2000, kdy vycházela knížka Výlov z mého rybníka. Do té jsem měl zahrnout texty takzvaně best of. Neboli bestofáky. I to bylo těžké, ale přece jen šlo o větší množství než 33. Navíc jsem od zmíněného roku vydal ještě čtyři další knížky, a tak Rudolf Křesťan se svými knihami
Rudolf Křesťan se svými knihami
výběr byl pro mě o to komplikovanější," říká Rudolf Křesťan. "Hodně mi pomohlo, když ve chvílích rozpaků při výběru pro audioknihu mi pověděl jeden můj známý: "Nedělej z toho drama a buď rád, že máš z čeho vybírat!"

Audiokniha Fejetony Rudolfa Křesťana vyjde u příležitosti půlstoletí jeho tvorbyPosluchači na 2CD naleznou výběr z většiny autorových knižních titulů, od Myši v 11. patře, Slepičího kroku a Koček v patách, přes další sbírky až po novinku Jsem z toho jelen. Kresby pro obal 2CD vytvořila žena Rudolfa Křesťana, akademická malířka Magda Křesťanová. "Jsem jí vděčný, že mě na obal vypodobnila se sluníčky v brýlích. Rád bych, aby to bylo šťastné předznamenání těch dvou cédéček. Do té doby jsem se domníval, že CD patří pouze zpěvákům. Například mému jmenovci zpěváku Robertu Křesťanovi. Jeho honorář mi byl jednou omylem poukázán, a já, i když s jistou lítostí, jsem ho vrátil. Věřím, že kdyby honorář za mou audioknihu byl omylem poukázán zase jemu, zachová se stejně", dodává s úsměvem autor.

Audiokniha Fejetony Rudolfa Křesťana vyjde u příležitosti půlstoletí jeho tvorbyRežisér audioknihy, František Špergr, prozradil: "Rudolfa Křesťana znám jako autora i osobně už delší dobu. Přesto mne stále překvapuje schopností vidět v jednotlivých slovech, situacích, událostech víc než běžný smrtelník, a rozvést je do podoby vtipných fejetonů. Právě tato schopnost je to, co povyšuje spisovatele z průměrného na dobrého. V průběhu let díky stovkám pořadů v rozhlase i autorských čtení z něho vyrostl i osobitý interpret vlastních textů »nepilovského« typu. Takže je radost Křesťana nejen číst, ale i poslouchat.“

Audiokniha Fejetony Rudolfa Křesťana, 33 nejoblíbenějších vyprávěnek v autorově podání, vyjde v září 2009 na 2CD u vydavatelství Popron Music.

Foto a kresby Popron Music

Editor: Janinka
Vytvořeno: 27.07.2009 02:29
Poslední změna: 30.07.2009 09:45

RSS

Hodnocení: 4.83 (23x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz