Kultura

Výstava Jak se oblékají pohádky zamířila do Plzně

Po úspěšné premiéře zajímavého výstavního projektu Jak se oblékají pohádky v románských prostorách pražského Strahovského kláštera, kdy barrandovské kostýmy z nejznámějších českých pohádek okouzlily více jak 50 000 návštěvníků, bude odhalení tajemství myšího kožíšku či krásné róby princezny Krasomily znovu umožněno všem obdivovatelům českých pohádek, a to v letních měsících roku 2009 v naší západočeské metropoli.

Kostým Měsíčníka z pohádky Princ a Večernice
Kostým Měsíčníka z pohádky Princ a Večernice
"Již několik let se pohybuji v oblasti dětské tvorby a filmu a hlavně jsem velkou milovnicí pohádek," prozrazuje autorka a kurátorka výstavy Jak se oblékají pohádky Jana Sommerová, které se podařilo ve spolupráci s Naďou Klempířovou, Věrou Krátkou a Martinem Růžičkou z barrandovského kostýmního fundusu téměř nemožné. Výstava Jak se oblékají pohádky zamířila do PlzněDali totiž dohromady jedinečnou sbírku kostýmů z 15 nejznámějších českých pohádek, z nichž některé jsou dokonce zařazeny v kulturním dědictví České republiky. Patří k nim Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna, Pekařův císař a císařův Pekař a Princ a Večernice.

"Získat pro Plzeň tuto výstavu s původními exponáty mě lákalo už proto, že v české historii nemá obdoby. A to je velká škoda, vždyť české pohádky patří k těm nejlepším na světě," prozrazuje producent výstavy Karel Paul. "Naším záměrem je umožnit návštěvníkům všech generací z Plzně a okolí, aby mohli zhlédnout tuto unikátní výstavu, která bude cestovat po celé Evropě a alespoň na pár chvil jim otevřít dveře do kouzelné říše pohádek. O princezně Jasněnce a létajícím ševci
O princezně Jasněnce a létajícím ševci
Věřím, že si v dnešním shonu najdou cestu ke klidnému zastavení a zavzpomínání si na hezké zážitky z dětství, a to bez ohledu na věk, kdy nás tyto pohádky vždy pohladily po duši," dodává Karel Paul.

Princ a večernice
Princ a večernice
Záštitu nad výstavou originálních kostýmů českých filmových pohádekpřevzala a hlavní patronkou se stala první dáma paní Lívia Klausová za účasti pohádkového filmového režiséra Václava Vorlíčka.

Originální kostýmy ze slavných českých filmových pohádek, záběry a fotografie z natáčení, dekorace a rekvizity budou k vidění od 17. června do 31. srpna 2009 každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin v Západočeském muzeu v Plzni.

Foto 2media.cz

Editor: Janinka
Vytvořeno: 03.07.2009 05:14
Poslední změna: 28.07.2009 06:07

RSS

Hodnocení: 3.25 (8x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz