Kultura

Wild Beasts aneb Rocková zvěř z Anglie

Z Anglie se na nás momentálně valí záplava mladých kytarovek a v tom množství nových kapel lze snadno orientaci. Wild Beasts, kvarteto ze severu Anglie, do této vlny na první pohled patří také, ze zástupu obdobných projektů je ale vyděluje kvalita a především originalita, o níž se můžete přesvědčit na únorovém večírku Euroconnections uvítá v Paláci Akropolis.

Wild Beasts
Wild Beasts
V záplavě neoriginálních britských kytarovek působí ambiciózní zvuk britské indie rockové kapely Wild Beasts jako závan svěžího větru. Jejich debutové album Limbo, Panto z roku 2008 ambiciózně míchá rock s tanečními rytmy a kabaretní estetikou, do níž skvěle zapadá nenapodobitelné falseto zpěváka Haydena Thorpa. Desku zařazuje ostrovní tisk mezi nejlepšími debuty a domácí posluchač tak bude mít jedinečnou šanci vidět na vlastní oči kapelu, kterou pravděpodobně v Británii čeká velká budoucnost.

Wild Beasts aneb Rocková zvěř z AnglieWild Beasts kombinují energické kytary indie rocku s citlivostí pro popové melodie. Jejich kritikou vřele přijatému debutovému albu Limbo, Panto se daří balancovat na hraně posluchačského provinilého potěšení a originality. Devil's Crayon je silná post-punková vypalovačka se zvonivými kytarami ala ranní U2, další singl Brave Bulging Buoyant Clairvoyants pak divoká dance-punková jízda a Cheerio Chaps Cheerio Goodbye má všechny znaky nestřídmého pseudooperního rocku, který dělali třeba Queen.

Debutové album Wild Beasts Limbo,Panto
Debutové album Wild Beasts Limbo,Panto
Hudební tisk je nejčastěji srovnává s Arctic Monkeys, Franz Ferdinand nebo Foals, zároveň ale upozorňuje, že Wild Beasts mají mnohem větší ambice než je v současném indie rocku zvykem. "Nikdy by nás nenapadlo, že nás budou lidé vnímat jako hudební podivíny. Ve studiu jsme měli za to, že natáčíme popové album," vysvětluje v rozhovoru zpěvák Hayden Thorp. "Celé nás to ale naučilo, že se nemusíme bát zkoušet nové věci." Jedním z poznávacích znamení kapely je právě Thorpovo neobvyklé falseto, které patrně nemá v dnešním indie rocku obdobu. Thorp si za něj vysloužil srovnání s Antony Hegartym z Antony & The Johnsons nebo třeba popovým hitmakerem Mikou. Sexuální ambivalence si u něj podává ruku s dramatickými gesty a teatrálností. Wild Beasts se vůbec nebrání vrůstání divadelních vlivů do své koncertní show. "Chceme spojit rock s pantomimou," prohlašuje Hayden, který by rád někdy postavil koncert kapely jako divadelní hru. I bez divadelního režiséra dávkují Wild Beasts na pódiu mladickou energii i výsostné písničkářské kvality, jež je katapultovaly do pozice největších objevů kytarové scény.

Kapela Wild Beasts, jeden z největších současných objevů britské indie rockové scény, se představí 5. února 2009 v pražském Paláci Akropolis. Svěžích kapel s kytarami je plno, žádná z nich ale nezní jako Wild Beasts a večírek Euroconnections nás o tom určitě přesvědčí.

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 28.01.2009 04:42
Poslední změna: 04.02.2009 08:10

RSS

Hodnocení: 5.00 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz