Společnost

Dětský čin roku 2008 má své vítěze

Čtvrtý ročník celorepublikového projektu Dětský čin roku zná své vítěze. Ocenění v šesti soutěžních kategoriích projektu převzali 9. prosince 2008 na Staroměstské radnici v Praze malí vítězové, děti školního věku z nejrůznějších míst České republiky.

Aleš Háma je čestným předsedou Dětského činu roku
Aleš Háma je čestným předsedou Dětského činu roku
Letošní ročník projektu Dětský čin roku 2008 byl, co se účasti týče, rekordní. Dětského činu roku 2008 se zúčastnilo celkem 14 306 dětí, tedy téměř třikrát více než v loňském roce. Ať už jako autoři příspěvků, nebo jako členové dětské poroty, která nakonec o vítězích rozhodla. V. třída ze ZŠ a MŠ v Hlohovci se stala vítězem kategorie Dobrý nápad
V. třída ze ZŠ a MŠ v Hlohovci se stala vítězem kategorie Dobrý nápad
Příběh o svém statečném činu nebo činu svého stejně starého kamaráda poslalo 581 dětí. Do hlasování o nejlepší příběhy v jednotlivých soutěžních kategoriích se zapojilo 13 725 dětí.

"Jsme velice rádi, že se do projektu zapojuje rok od roku stále víc dětí. V dnešní době těch skutečných hrdinů není moc ani mezi dospělými. O to víc obdivujeme děti, které, ač nedospělé, jdou nám svými hrdinskými skutky příkladem," řekl Ján Živný, předseda nadačního fondu Dětský čin roku.

Zajímavé, emotivní a často dech beroucí příběhy z per českých školáků každým rokem dokazují, že osobní statečnost je něco, co děti silně vnímají. Příběhy, které děti letos do projektu přihlásily, soutěžily tradičně v šesti kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc v rodině, Pomoc jiným dětem, Pomoc ostatním lidem, Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Zvláštní cenu získal Martin Burget
Zvláštní cenu získal Martin Burget
Jako obvykle byla udělena i Zvláštní cena Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek. Letos ji získal teprve sedmiletý žák první třídy ZŠ v Konici Martin Burget, který stihl sepsat již svou první knihu.

Absolutní vítězka Petra Škrabalová spolu s Janem Révaiem
Absolutní vítězka Petra Škrabalová spolu s Janem Révaiem
Suverénním vítězem letošního ročníku Dětského činu roku se co do počtu hlasů stal příběh třináctileté Petry Škrabalové ze ZŠ při Fakultní nemocnici Brno. Petřin příběh s názvem Záchrana tonoucího zvítězil v první soutěžní kategorii Záchrana lidského života a zároveň zabodoval nejvíc i u dětské poroty. Obdržel totiž úctyhodných 3 538 hlasů.

Dětské vítěze jednotlivých kategorií letos podpořili i slavní patroni. Malí vítězové Dětského činu roku 2008 přečetli přítomným divákům své příběhy spolu s hercem Janem Révaiem, patronem kategorie Záchrana lidského života, herečkou Jitkou Čvančarovou, patronkou kategorie Pomoc v rodině, ředitelkou NF Kapka naděje Elen Švarcovou, patronkou kategorie Pomoc jiným dětem, herečkou a zpěvačkou Petrou Černockou, patronkou kategorie Pomoc přírodě, vícenásobným paralympionikem a mistrem světa v cyklistice Jiřím Ježkem, patronem kategorie Pomoc ostatním lidem, a módním návrhářem Josefem Klírem, patronem kategorie Dobrý nápad.

Vyhlášení dětského činu roku 2008 proběhlo v pražské Brožíkově síni
Vyhlášení dětského činu roku 2008 proběhlo v pražské Brožíkově síni
Ocenění převzaly nejen děti, ale i školy, kam letošní vítězové jednotlivých kategorií docházejí. Dárkové šeky na 10000 korun jsou určeny na školní pomůcky. Stejnou částkou byla obdarována i Česká rada dětí a mládeže, která rozvíjí volnočasové aktivity školních dětí a sdružuje více než 200 tisíc dětí z celé České republiky v zájmových kroužcích.

Jitka Čvančarová s vítězem II. kategorie Viet Phuong Nguyenem
Jitka Čvančarová s vítězem II. kategorie Viet Phuong Nguyenem
Na závěr slavnostního odpoledne byl vyhlášen nový ročník Dětský čin roku 2009. Počínaje lednem 2009 tak mohou čeští školáci opět začít posílat své příběhy o statečných skutcích, a to buď poštou na korespondenční adresu NF Dětský čin roku, P. O. BOX 96, 170 04 Praha 74, nebo elektronicky prostřednictvím formuláře na webových stránkách Dětského činu roku.

Výsledky projektu Dětský čin roku 2008

I. kategorie: Záchrana lidského života - třináctiletá Petra Škrabalová ze ZŠ při FN Brno: Záchrana tonoucího. Petra, která chodí do plaveckého oddílu, zachránila život tonoucímu pánovi. Neváhala a skočila pro něj do rybníka.

Petr Zoubek a Filip Slanina
Petr Zoubek a Filip Slanina
II. kategorie: Pomoc v rodině - čtrnáctiletý Viet Phuong Nguyen ze ZŠ Bohumínská v Ostravě: Pomoc rodičům. Viet Phuong s velkým citem vypráví o tom, jak pomáhá svým rodičům, kteří jsou pracovně velmi vytíženi. Snaží se jim ulehčit doma i v práci a stará se i o mladšího brášku.

Zdeněk Lerch
Zdeněk Lerch
III. kategorie: Pomoc jiným dětem - Petr Zoubek (13 let) ze ZŠ Bohumínská v Ostravě: Kamarádův příběh. Filip Slanina (14 let) ze ZŠ Petřkovice v Ostravě. Petr napsal příběh svého kamaráda, čtrnáctiletého Filipa, který se krásně stará o svou sedmiletou sestřičku Magdalenu. Magdalena má mozkovou obrnu a je upoutaná na vozíček. Filip ií každý den vozí do školy, čte jí, hraje se s ní, a dokonce ji doprovází na hipoterapii. 

IV. kategorie: Pomoc ostatním lidem - Zdeněk Lerch (14 let) ze ZŠ Propojení v Sedlčanech: Vrácené peníze. Zdeněk našel na silnici peněženku s velkou sumou peněz. Jako poctivý nálezce ji spolu se svým tatínkem odnesl na místní obecní úřad. Zdeněk se objevil v tisku i v televizi, a za svůj příkladný čin byl dokonce přijat a odměněn ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Petra Černocká s vítězkou kategorie Pomoc přírodě Marií Krupovou
Petra Černocká s vítězkou kategorie Pomoc přírodě Marií Krupovou
V. kategorie: Pomoc přírodě - Marie Krupová (12 let) ze ZŠ Zubří: Den Země. Marie popisuje, jak se jejich škola každoročně u příležitosti Dne Země věnuje úklidu města Zubří, uklízí černé skládky, stříhá keře, zametá chodníky. Svým činem by mohly jít děti ze Zubří příkladem některým dospělým, kteří se o své okolí nestarají a znečišťují je.

Módní návrhář Josef Klír a vítězové kategorie Dobrý nápad z Hlohovce
Módní návrhář Josef Klír a vítězové kategorie Dobrý nápad z Hlohovce
VI. kategorie: Dobrý nápad - V. třída ze ZŠ a MŠ v Hlohovci: Stáváme se kmotry. Nejstarší žáci páté třídy ze školy v Hlohovci se stávají kmotry nových občánků Hlohovce. Novorozené děti a jejich rodiče navštíví doma, přinesou jim pamětní list i malý dárek. Někteří žáci dokonce nabídnou pomoc s hlídáním. Z dobrého nápadu se stala tradice.

Zvláštní cena Učitelských novin - Martin Burget ze ZŠ v Konici: Milí přátelé. Teprve sedmiletý Martin by se rád stal spisovatelem. Napsal svou první knížku určenou dětem, v níž projevil velký talent. Nyní připravuje druhý díl.

Foto Ogilvy Public Relations

Editor: Tereza Černá
Vytvořeno: 17.12.2008 04:28
Poslední změna: 21.12.2008 01:17

RSS

Hodnocení: 4.50 (8x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2022, webmaster@people.cz