Kultura

Výstava Století českého hokeje

Letošní "osmičkový" rok, v němž si připomínáme zásadní mezníky našich politických dějin, je zároveň jubilejním rokem pro český lední hokej.

Výstava Století českého hokejePrávě před sto lety, 11. prosince 1908, došlo v českých zemích na poli ledního hokeje k významné dějinné události, založení Českého svazu hokejového. Do Čech tak vpadl takzvaný kanadský hokej, který během krátké doby zcela potlačil svého předchůdce, bandy hokej. O významné události lze hovořit i proto, že činnost Českého svazu hokejového od samého počátku přesahovala hranice českých zemí, neboť svaz se ještě před svým oficiálním ustavením stal spolu s Francií, Anglií, Švýcarskem a Belgií jedním z prvních členů Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF).

Socha Ivana Hlinky
Socha Ivana Hlinky
Již záhy se ukázalo, že lední hokej našel v Čechách velice úrodnou půdu. První konfrontace našich hokejových mušketýrů s evropskými kluby sice přinesly porážky, ale během několika málo let se český lední hokej vypracoval na úroveň, kterou ostatní hokejové země musely respektovat. Dnes je český lední hokej fenoménem, který zcela nepochybně přesahuje hranice pouhého sportovního odvětví. Je obrovskou zábavou, která dokáže přimět širokou fanouškovskou veřejnost k tomu, aby zaplnila ulice a náměstí a vyjádřila tak podporu svému týmu a poté s ním slavila vítězství.

Jednou z hokejových legend se stal i Jaromír Jágr
Jednou z hokejových legend se stal i Jaromír Jágr
Výstavu Století českého hokeje, která se vám právě otevírá, připravilo oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea v Praze. Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout kromě bohatého fotografického a textového materiálu i medaile některých našich reprezentantů z mistrovství světa či olympiád nebo součásti jejich hokejové výzbroje a výstroje, které zároveň dokumentují, jakým rozvojem hokej prošel z hlediska materiální vybavenosti. V listovači pak návštěvníci naleznou přehled výsledků jednotlivých mistrovství světa a československé a poté české ligy.

Výstava Století českého hokeje potrvá v pražském Národním muzeu na ochoze 2. patra Panteonu od 12. prosince 2008 do 15. března 2009.

Foto archiv NM

Editor: Janinka
Vytvořeno: 10.12.2008 03:58
Poslední změna: 15.12.2008 11:27

RSS

Hodnocení: 4.40 (5x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz